Bakan Murat Kurum Türkiye'nin Kentsel Dönüşüm Hedeflerini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün Bursa'da bazı temaslarda bulundu. Mevlana 7. Etap ve Mollaarap Mahallesi Kentsel Dönüşüm Yıkım Töreni'ne katıldı. Kentsel dönüşüm projeleri hakkında konuşan Bakan Murat Kurum 300 bin sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutunun inşasının sürdüğünü söyledi.

Bakan Murat Kurum Türkiye'nin Kentsel Dönüşüm Hedeflerini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bursa'ya ziyarette bulunarak bakanlık projelerini yerinde inceledi. Bursa ziyaretinde Bakan Murat Kurum Mevlana 7. Etap ve Mollaarap Mahallesi kentsel Dönüşüm Yıkım Töreni'ne katıldı. Tören konuşmasında kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklama yapan Bakan Murat Kurum önemli bilgiler verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI

Türkiye'de büyük bir kentsel dönüşüm faaliyeti yürütüldüğünü söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye'de kentsel dönüşüm adına çok önemli hamleler yapmaya devam ediyoruz. Şu anda Türkiye genelinde 300 bin sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutunun inşası sürüyor. Bu projelerin toplam yatırım değeri yaklaşık olarak 90 Milyar TL gibi çok büyük bir rakamdır.” dedi.

5 YILDA 1,5 MİLYON KONUT DÖNÜŞECEK

Kentsel dönüşüm konusunda koydukları hedeflerden şaşmadan projeleri sürdürdüklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye'de yılda 300 bin ve 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlayacağımızı söylemiştik. Kendimize koyduğumuz bu hedef doğrultusunda Ankara'da, Elazığ'da, İzmir'de, Malatya'da, Bursa'da, İstanbul'da ve çok sayıda ilde çalışmalarımızı sürdürmeye gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının neticesi hakkında da bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugüne kadar 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Sosyal konutları da hesaba kattığımızda bu rakam 2,5 milyona çıkıyor. Bu da 10 milyon vatandaşımızın güvenli evlerde yaşamlarını sürdürmelerini sağladığımız anlamına gelmektedir. Bu vatandaşlarımızın can ve mal güvenlikleri sağlanmıştır. Daha fazlasını yapmak için kentsel dönüşüm projelerine hız kesmeden devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa'da yapılan yatırımlar hakkında da konuştu. Bakan Kurum son 19 yılda Bursa'ya 55 Milyon TL'lik yatırım yapıldığını söyledi.