Bakan Murat Kurum'dan Ekspertiz Raporu Açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum taşınmaz satışlarında ekspertiz raporunun zorunlu tutulması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 29.11.2018 - 11:47 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum taşınmaz satışlarında ekspertiz raporunun zorunlu tutulması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tapuda Dijital Dönem için düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum taşınmaz satışların ekspertiz raporu ile yapılması zorunluluğu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 2 Pilot İl Belirlenecek, Uygulama Önce Pilot İllerde Kullanılacak Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında konut satışlarında ekspertiz zorunluluğu için öncelikle 2 pilot bölgenin belirleneceğini, ardından uygulamanın Türkiye'nin 81 iline yayılacağını söyledi. Ekspertiz maliyeti hakkında ise konut satışlarında ek maliyet doğuracağını belirten Murat Kurum bakanlık olarak bu tutarın minumum seviyede tutulması için özel bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Her Taşınmaz Satışı İçin Ekspertiz Raporu Zorunlu TutulacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Gayrimenkul Değerleme Sistemi 2022 yılı itibari ile hizmete alınacak. Bakanlık mahalle mahalle, ev ev değerleme çalışması yapacak ve Türkiye'nin değer haritasını çıkaracak. Yapılacak olan satışlar bu değerlerin altında gösterilemeyecek. Böylelikle 300 bin liralık evin değerini 100 bin lira göstererek satış yapan ve devlete eksik tapu harcı ödeyen kişilerin önüne geçilmiş olacak. Ancak sistem 2022 yılı itibari ile devreye girecek. Hükümet bu arada daha fazla vergi kaybı yaşamamak adına ara formül olarak taşınmaz satışlarında ekspertiz raporu zorunluluğu getirecek. Bundan sonra evini, işyerini ya da arsasını satmak isteyen kişiler tıpkı konut kredisi paketlerinde olduğu gibi zorunlu ekspertiz raporu ile değer belirlemesi yapacak ve ekspertiz raporunda açıklanan bedelden daha düşük satış bedeli beyan edemeyecek. Değerleme şirketleri üzerinden alınacak olan ekspertiz raporları için satış yapmak isteyen kişiler 250 - 300 liralık ekspertiz ücreti ödeyecekler. Yani satışlarda yapılan masraflar artacak. Yine konut satış rakamının son derece yüksek olması raporların bekleme süresini de uzatacak. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@