Bakan Murat Kurum'dan Kanal İstanbul Eleştirilerine TBMM'de Cevap!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2022 bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde Kanal İstanbul ile alakalı olarak açıklamalarda bulundu. 

Emlak Haberleri 12.11.2021 - 03:25 12.11.2021 - 03:25 Engin Uzunoğlu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2022 bütçesine ilişkin görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmelerde son olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bazı açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul konusunda yeni bir açıklama yapan Bakan Murat Kurum projede gelinen son süreci anlattı. 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN MUAZZAM PROJESİ

Kanal İstanbul projesinin yapımına milletin onay verdiğini söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Cumhuriyet tarihinin en muazzam projesini defalarca anlattım, gerekirse yine anlatırım. Bu proje Cumhurbaşkanımız tarafından milletin onayına sunulmuş ve kabul görmüş bir projedir. Kanal İstanbul projesi boğazımın özgürlük projesidir. Yüzde 52'sinin yeşil alan olmasından dolayı da Türkiye'nin en çevreci projesidir. Ayrıca inşa edilecek rezerv konutlarla İstanbul'un dönüşüm projesidir.” dedi.

500 BİN NÜFUS YERLEŞECEK

Kanal İstanbul projesinde bilim insanlarının damgası olduğunu söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ÇED süreci Kanal İstanbul için sürdürüldü. Bu ÇED raporunda 200 saygın bilim insanının katkısı var. Deniz araştırmaları yapıldı. Bununla kalınmadı dalga, su kalitesi, taşkın, yer altı suyu, deprem ve tsunami modelleme çalışmaları yapıldı. Bizim planlamamızda iddia edildiği gibi Kanal İstanbul çevresine 1,5 milyon nüfus gelecek şeklinde bir durum yok. Burada 500 bin nüfus geçilmeyecek. Bu 500 bin nüfus da ilave nüfus olmayacak. Çevre ilçelerdeki dönüşüme giren binalardaki nüfus buraya aktarılacak.” ifadelerini kullandı.

TEHDİT DİLİ ELEŞTİRİSİ

Kanal İstanbul için bir tehdit dili kullanıldığını söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Kanal İstanbul konusu ile gündeme gelmeye çalışanlar bir tehdit dili geliştirmeye başladılar. Müteahhitler tahdit edildi, devlet kurumları tehdit edildi, bakanlık çalışanları tehdit edildi, kurumların yöneticileri tehdit edildi, vatandaşlarımız da tehdit ediliyor. Ne biz ne de bu millet bu tehditlerin hiç birine pabuç bırakmaz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@