Bakan Murat Kurum'dan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı kapsamında sunum yaparak bakanlığın projelerini açıkladı.

Kentsel Dönüşüm 27.04.2019 - 22:33 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı kapsamında sunum yaparak bakanlığın projelerini açıkladı.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılış konuşması ile start alan AK Parti 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı kapsamında Bakan Kurum özel bir sunum yaptı. 2023'e Doğru Yerel YönetimlerToplantıya özel olarak bir sunum hazırlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum belediyelerin gelirlerini arttıracak ve mali disiplini sağlayacak yeni hamlelerde bulunacaklarını söyledi. Belediyelerde tasarrufların arttırılmasının zorunlu olduğunun altını çizen Bakan Kurum akıllı şehirler ile tasarrufu sağlayacaklarını su tüketiminde yüzde 30, sokak aydınlatma giderlerinde yüzde 40, yakıt tüketiminde yüzde 45, karbon salınımında yüzde 28, trafikte bekleme süresinde yüzde 34 tasarruf hedeflerini dile getirdi. Bakan Murat Kurum'dan Emlak Katılım Bankası Açıklaması Sunumunda kentsel dönüşüm hakkında da detaylı bilgiler veren Bakan Kurum "Belediyelerimizin kentsel dönüşüm strateji belgelerini hazırlamaları, öncelikli dönüştürülecek alanlarını 3 ay içinde belirleyerek göndermeleri gerekmektedir. Yılda 300 bin konutun dönüşümü sağlanacak.Bunun 30 bini Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak, 270 bininin özel sektör ve belediyeler tarafından yapılması sağlanacak. 20 yılda 6,7 milyon bağımsız birim dönüştürülecek. Belediyelere, kentsel dönüşümde kullanılmak üzere taşınmaz ve kredi desteği sağlanacak. İLBANK kentsel dönüşümde aktif görev alacak.İLBANK aracılığıyla Yerel Yönetimlerin Kentsel Dönüşüm Uygulamalarına önümüzdeki dönemde 4 milyar TL kredi desteği ve yüzde 50'ye varan oranda finans desteği sağlanacak. Emlak Katılım Bankamız da kentsel dönüşümün finansmanında aktif bir rol üstlenecek" diyerek hem kentsel dönüşüm hem de Emlak Katılım Bankası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel Dönüşümde Vatandaşın Rızası Esas AlınacakKentsel dönüşümde vatandaşın rızasını dikkate alacaklarını belirten bakan Kurum "Çevreye saygılı şehirler ilkemizle; çevremizi ve şehirlerimizi koruyacak her projede olacağız. Her projeye destek olacağız. Sizlerin yanında olacağız.2023'e kadar yapacağımız tüm projelerde; işlerimizde öncelik sırası yapmalı, projelerin sürdürülebilir olmasını sağlayarak hizmet hızımızı arttırmalıyız. Uzun vadeli ve hakkaniyetli planlama, hayatı kolaylaştıracak akıllı şehir uygulamaları, vatandaşımızın rızası çerçevesinde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm, yeterli, kaliteli, yatay mimariye uygun sosyal konut üretimi, Çevreye Saygılı Şehirler hedefimize uygun altyapı hizmetleri ve dijital hizmetlerden mülkiyete kadar her alanda vatandaşımızı rahatlatacak Etkin Gayrimenkul Yönetimi'yle, şehirlerimizi belediyelerimizle el ele vererek çok daha ileri noktalara taşıyacağız.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@