Bakan Murat Kurum'dan Önemli Salda Gölü Millet Bahçesi Açıklaması!

Salda Gölü millet bahçesi için yapılan yoğun eleştiriler sonucunda Bakan Murat Kurum açıklamada bulunarak betonlaşma iddialarını yalanladı! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum büyük tartışmalara neden olan Salda Gölü Millet Bahçesi hakkında açıklamada bulundu.

Emlak Haberleri 03.02.2019 - 22:06 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Salda Gölü millet bahçesi için yapılan yoğun eleştiriler sonucunda Bakan Murat Kurum açıklamada bulunarak betonlaşma iddialarını yalanladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum büyük tartışmalara neden olan Salda Gölü Millet Bahçesi hakkında açıklamada bulundu. Murat Kurum'un Salda Gölü Millet Bahçesi Açıklaması! Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz.

Salda Gölü ve çevresini ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan ederek doğal sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı bir süreç başlatıyoruz. Böylece 295 kilometrekarelik bir alana ulaşan tabiat varlığının tamamını bütüncül şekilde korumuş olacağız.

Dünyanın sayılı doğa harikalarından Salda Gölü’ne yaz aylarında gelen vatandaşlarımızın sayısı 500 bini buluyor. Göl çevresinde bilinçsiz kullanıma son veriyoruz. Çöplerin bırakılmasına izin vermeyecek, sıkı tedbirler uygulayacağız. Bu bölgede düzensiz yapılar da olmayacak.

Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Sadece özel kum alanının çok ilerisinde yer alacak günübirlik kullanıma uygun, tamamen ahşaptan yapılan ve doğal yapıya zarar vermeyen kamp üniteleri kurarak ziyaretçilerimizin ihtiyacını karşılayacağız.

Saldivler olarak bilinen Beyaz Adalar bölümünde de; yine günübirlik kullanım için ortaya çıkacak ihtiyaçlara cevap veren, doğal yapıyı bozmayacak bir tasarımı ziyaretçilerimizin hizmetine sunacağız.

Otomobille Salda Gölü kenarına kadar inilemeyecek. Araçlar düzenli otoparklara park edilecek. Göl kenarında sadece yaya kullanımı olacak. Göl çevresinde ise bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız.

Salda çevresinin bir bölümünde doğal yapıyı dikkate alarak Millet Bahçesi’ne de yer vereceğiz. Bu Millet Bahçemiz Salda Gölü’nün uzak çevresini yeşillendirmeye, ziyaretçilerimizin gününü güzel geçirmesini sağlamaya yönelik olacak.

Salda Gölü’ne sahip çıkan vatandaşlarımıza hassasiyetleri ve çevre duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Ülkemizin doğal güzelliklerini hep birlikte koruyup yaşatacağız.

Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@