Bakan Nebati Canlı Yayında Ağzından Kaçırdı: Merkez Bankası Politika Faizi 2022 Yılında Yüzde 12 Mi Olacak?

Merkez Bankası Ocak 2022 PPK toplantısı için geri sayım başlarken Maliye Bakanı Nureddin Nebati özel bir televizyon kanalının canlı yayınında Merkez Bankası hedef faiz oranını ağzından kaçırdı.

Finans 28.12.2021 - 16:24 28.12.2021 - 16:24 Gülcan Özer

Piyasalar nefesini tuttu, 2022 yılında yapılacak olan ilk Merkez Bankası PPK toplantı tarihini beklemeye başladı. Kritik toplantıda açıklanacak olan karar döviz kurları, altın fiyatları ve bankaların faiz oranları için belirleyici olacak. 

Dün özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi ile alakalı çok sayıda önemli düzenleme ve karar hakkında açıklamalarda bulunurken hedef faiz oranı için söylediği kelimeler kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bakan Nebati yapmış olduğu açıklamasında ekonomiye dair bilgiler verirken faiz oranı için de ağzından rakam kaçırdı. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu başkanlık ettiği son 4 toplantıda toplam 500 baz puan faiz indirimi yaparak yüzde 19 olarak uygulanan politika faiz oranı rakamını yüzde 14 seviyesine çekmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati özel bir televizyon kanalının canlı yayında dün yapmış olduğu açıklamasında “Cumhurbaşkanımız geçen hafta yaptığı toplantıda Türkiye ekonomi modelini herkese dağıttı. Bu artık kamu malı. Önümüzdeki sürecin hangi yol ve yöntemlerle yöneteceğini gösteren bir belge oldu bu.

Türkiye dış dünyada paranın bol olduğu dönemde, 1 TL- 1 dolar olsun diye tartışılıyordu, ithalat patlaması yaşandığı hoş bir ortamı yaşadı. Bu hoş ortamın optimal noktasıydı. İhracatın ithalatı karşılama oranı %56’lara düşmüş, dış borcu 450 milyar dolara çıkmış.” diyerek ekonomide yaşanan son dönemi değerlendirdi. 

merkez bankası ocak ayı toplantı tarihi

HÜKÜMETİN HEDEF FAİZ ORANI KAÇ?

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati açıklamasının devamında yapmış olduğu "Salgın dönemi bitti mi, bitti, ekonomi canlı mı, canlı, yüzde 12, çift haneli büyümeye doğru gidiyoruz. Türkiye'de çarklar dönüyor, ihracat patlama yapmış" diyerek yüzde 12 enflasyon hedefini iddialara göre ağzından kaçırmış oldu. 

MERKEZ BANKASI OCAK 2022 FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir sonraki toplantı tarihi TCMB tarafından 20 Ocak 2022 olarak açıklandı. PPK üyelerinin toplantısı sonrasında alınacak olan faiz kararı saatler 14:00'ü gösterdiğinde TCMB'nin resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Politika faiz oranı şu anda yüzde 14 seviyesinde bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@