Bakan Nebati Memurlara Tarih Verdi! 2022 Memur Maaşları Belli Oluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, memur ve memur emeklilerine yapılacak zam oranı için tarih verdi. Bu tarihten sonra memurların yılın ilk yarısında alacakları maaş belli olacak.

Bakan Nebati Memurlara Tarih Verdi! 2022 Memur Maaşları Belli Oluyor

Asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zammın ardından memur ve memur emekliler gözünü yeni zam haberlerine dikti. Memur ve memur emeklileri 2022 yılında maaşlarına yapılacak zam oranını merak ederken, konu ile ilgili hükümet ve muhalefetten farklı açıklamalar geliyor.

Memur ve memur emeklilerine yapılacak yılın ilk yarısı zammı için Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarih verdi. 6 gün sonra açıklanacak Aralık ayı enflasyonu sonrasında yeni memur ve memur emeklisi zamları belli olacak.

2022 Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

2021 yılı tüm çalışanlar için ekonomik açıdan oldukça zor geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yaparak asgari ücretin yüzde 50 oranında artırıldığını ve 1 Ocak 2022 itibariyle 4 bin 250 lira olacağını kamuoyuna duyurmuştu.

Bu zam haberinin ardından bu kez de memur ve memur emeklileri aynı oranda zam talep ediyor.

Memur maaşına yapılan zamlar, yılda 2 kez açıklanan enflasyon oranıyla belirleniyor. Bu nedenle memurların gözü kulağı Aralık ayı enflasyon oranında.

Aralık Ayı Enflasyonu Ne Zaman Açıklanacak?

Memur ve memur emeklilerinin maaşları enflasyon oranına göre belirleniyor. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının Aralık ayı enflasyon oranını 3 Ocak Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak.

Böylece milyonlarca memur ve memur emeklisine yılın ilk yarısında verilecek maaş zammı belirlenecek. Ayrıca toplu sözleşme kapsamında sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin ocak maaşlarına yüzde 5 zxam yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de zam oranları 3 Ocak 2022 tarihinde belli olacak.

SONRAKİ HABER