Bakan Nebati'den asgari ücret açıklaması: Asgari ücretlileri destekliyoruz, vergilerden vazgeçiyoruz!

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklama yaptı.

Bakan Nebati'den asgari ücret açıklaması: Asgari ücretlileri destekliyoruz, vergilerden vazgeçiyoruz!

Asgari ücrete yılın ikinci zammı yapılarak, 4 bin 253 TL'den net 5 bin 500 TL'ye yükseltildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan zam haberiyle birlikte hem asgari ücretliye hem de işveren kesimine destek olunması amacıyla 100 TL de işverene işçi başına ödeme yapılacağı bilgisini paylaştı.

Bakan Nebati'den asgari ücret zammı açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret zammına ilişkin konuştu.

Bakan Nebati, asgari ücrete birikimli olarak yüzde 95'lik bir artış gerçekleştirildiğini, bu artışın asgari ücretlileri destekler nitelikte olduğunu ifade etti. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte gelir vergisi ve damga vergisinden vazgeçtiklerini söyleyen Nebati, bu asgari ücret kısmındaki vazgeçilen miktarın yalnızca asgari ücretlileri değil, tüm çalışanlara yönelik olduğunu dile getirdi. Kamu çalışanlarının da bu aradaki miktardan yararlanacağını söyleyen Nebati, asgari ücrete yılbaşında da yüzde 51 oranında artış gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Asgari ücrete 6 ayda ikinci zam!

Aralık 2021'de her yıl gerçekleştirilen rutin toplantı için bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılında uygulanacak asgari ücreti 4 bin 253 lira olarak belirlemişti. Bu kararın üzerinden 6 ay geçmesi sonrasında yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücret günden güne eridi.

Hükümet, ' vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz ' diyerek asgari ücrete ek bir zam yapılacağını duyurmuştu. Aylar içinde gelinen noktada, asgari ücrete 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında zam yapılarak net 5 bin 500 liraya yükseltildi.