Bakan Nebati'den Son Dakika Açıklaması: Merkez Bankası Politika Faizinin Altında Doğrudan Kredi Desteği Verecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dolar çekerek kredi alanları belirlediklerini belirterek artık krediyi sadece ihtiyacı olanlara vereceklerini söyledi. Merkez Bankası kredi desteği verecek!

Bakan Nebati'den Son Dakika Açıklaması: Merkez Bankası Politika Faizinin Altında Doğrudan Kredi Desteği Verecek!

Aralık ayı toplantısı ile Merkez Bankası'nın 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından piyasalarda büyük bir dalgalanma yaşanmıştı. 16 Aralık Perşembe günü yapılan açıklamanın ardından dolar kuru sert bir yükseliş yaşarken Cuma günü dolar kurunun 18,25 TL seviyesini aşması ile piyasalar şok yaşamıştı.

Döviz kurunda yaşanan yükseliş sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından TL'ye destek paketini açıklarken dolar kurunda hızlı satış baskısı ile büyük çöküş başlamıştı. Kur 18,25 lira seviyesinden 11 TL seviyesine kadar gerilerken daha sonrasında piyasalarda tansiyonun düşmesi ile 12 TL bandında dengelenmişti.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ'DEN DOLAR VE FAİZ AÇIKLAMASI GELDİ!

Yaşanan süreci değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nebati kurun yükseldiği dönemde kredi çekerek dolar alanları tespit ettiklerini belirtti. AK Parti toplantısının basına kapalı bölümünde milletvekilllerine sunum yapan Bakan Nebati Kredi Garanti Fonu üzerinden verilen düşük faizli krediyi dolara çevirenler olduğunu belirterek "İçeride, bazı spekülatörler veya adına ‘hain’ diyebileceğimiz kişiler var. Onlar için de gerekli tüm tedbirleri alacağız. Artık milletin hakkını millete vereceğiz” dedi.

Yeni mevduat sistemini de açıklayan Bakan Nebati dolar kurunda yaşanan yükselişin bütçeye getirdiği yükle yeni mevduat hesabının getireceği yükün kıyaslanamayacağını belirterek Kredi Garanti Fonu üzerinden verilen kredileri de tek tek inceleyeceklerini söyledi. KGF üzerinden verilen kredileri artık ihtiyaç sahiplerine vereceklerini belirten Nebati üretim yapanları destekleyeceklerini belirterek bunlara her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. Nebati destek amacı ile Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faiz oranının altında kredi verileceğini, Merkez Bankası'nın doğrudan kredi desteği sağlayacağını duyurdu.

SONRAKİ HABER