Bakan Özer Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin Tarih Verdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun Cumhurbaşkanlığına gönderileceği tarihi açıkladı.

Gündem 21.04.2022 - 08:55 21.04.2022 - 08:55 Gülşah Konuk Akın

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Beykoz Küçüksu Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlenen iftar programında öğretmenler ile bir araya geldi. Bu programda Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili konuşan Özer, öğretmenlere özgü bir kanun hazırlanmanın kendilerine nasip olduğunu, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 14 Şubat 2022'de yürürlüğe girdiğini hatırlattı. 

İLK DEFA BİR KARİYER SİSTEMİ OLUŞTURULDU
Öğretmenler ile ilgili ilk defa bir kariyer sistemi oluşturulduğunu söyleyen Özer:"Yönetmelik çalışmalarıyla ilgili hazırlıklar da son aşamaya geldi. Tüm STK'ların, tüm eğitim paydaşlarının görüşlerini aldık. İnşallah cuma günü itibarıyla yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığımıza göndereceğiz." açıklamasında bulundu. Yayınlandığı zaman da hem uzman öğretmenler ile ilgili hem de başöğretmenler ile ilgili program tarihi ile sınav programının paylaşılacağını söyledi.

öğretmen

ÖĞRETMEN ATAMALARININ YARISI İSTANBUL'A YAPILACAK
İstanbul'un öğretmen atamalarında mahrum kalmış bir il olduğunu söyleyen Özer, ilk öğretmen atamasında 2 bin 500 öğretmenin, en son atamada da %50 oranında öğretmenin İstanbul'a verildiğini, bundan sonra yapılacak atamalarda da İstanbul'da öğretmen sayısının normale ulaşacağı zamana kadar atama yapılacak öğretmen sayısının yarısının İstanbul'a atamasının yapılacağını açıkladı.

OKULLAŞMA ORANI
Son 19 yıl içinde okullaşma oranının artış gösterdiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Özer, 2000'li yıllarda 100 öğrenciden 44 tanesinin listeye eriştiğini, şimdi ise bu rakamın 90'a çıktığını, 5 yaşındaki okul öncesi okullaşma oranının da daha önce bulunduğu seviyesinden %90 seviyesine çıktığını vurguladı.

Emlak365.Com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@