Bakan Soylu Seçimlerde Oy Kullanacak Suriyeli Seçmen Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin açıklamalar yaptığı konuşmasında seçimlerde oy kullanacak Suriyeli seçmen sayısını da açıkladı.

Gündem 22.04.2022 - 13:49 22.04.2022 - 13:49 Gülşah Konuk Akın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV'ye konuştu. Bursa ve İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırılara ilişkin de açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bayramda ülkelerine gidecek Suriyelilerin geri gelmelerine gerek olmadığına dair açıklamalar yapmasını da değerlendirdi. 

GİDENLERİN BİR KISMI GERİ DÖNDÜ, BİR KISMI KALDI
Süleyman Soylu, bayramda memleketlerine giden Suriyelilere ilişkin açıklamasında: "Yaklaşık dört bayramdır hem pandemi nedeniyle de bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk. Gittiler yüzde 60’ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil. Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler." ifadelerini kullandı. 

seçim1

SEÇİMLERDE OY KULLANACAK SURİYELİ SEÇMEN SAYISINI DA AÇIKLADI

31 Mart tarihinden itibaren 200 bin 950 Suriyeli uyruklunun Türk vatandaşı olduğunu söyleyen Soylu, Türk vatandaşı olanların 87 bin 296 tanesinin çocuk olduğunu açıkladı. 2018 ve 2019 yıllarında yapılan seçimlerde Türk vatandaşı olan Suriyelilerin %30-35 arasında olan kısmının oy kullandığını belirtti ve seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısının 113 bin 654 olduğunu söyledi. 900 bin Suriyelinin Türk vatandaşı olduğu yönünde gündeme gelen haberlerin de asılsız olduğunu söyledi.

İBB SORUŞTURMASI AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açılan terör bağlantılı kişilerin belediyede çalıştırıldığı iddialarına ilişkin konuşan Soylu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu söyleyerek tüm amu kuruluşlarının hukuka uyması gerektiğini, kimsenin oy aldık diye istediğini yapma, söyleme hakkı olmadığını, kısıtlamaların da belli olduğunu belirtti. 

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@