Bakan Soylu tarihin en büyük göçü diyerek istila tartışmasına tepki gösterdi: Savaşı biz mi çıkardık?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı televizyon programında mülteci konusuna ilişkin konuştu. İstila söylemini reddeden Soylu, 'savaşı biz mi çıkardık?' diyerek tepki gösterdi.

Gündem 05.05.2022 - 16:45 05.05.2022 - 16:46 Büşra Uluşen

Son dönemde Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi olan mülteci sorunu günden güne büyüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında mülteci sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Suriye'deki savaşı biz mi başlattık?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin dünyanın en güçlü göçmenlerden birini yaşadığını, tarihi dönemde Türkiye'ye karşı kimlerin davrandığının konuşulacağını belirtti. Soylu, '' Afganistan'daki göçün sebebi biz miyiz? Suriye'deki savaşı biz mi başlattık? '' diyerek amacın iç savaşta kalanların yoksulluk içinde olduğunu, suya ve gıdaya ulaşamadığını söyledi. 

Sessiz İstila videosuna sert tepki gösterdi

Sosyal medyada yankı bulan Sessiz İstila videosuna ilişkin de konuşan Bakan Soylu, bunun bir edepsizlik ve yalan olduğunu, toplumun sosyal medya üzerinden tahrik edilerek direkt hükümetin hedef alındığı bir saldırı ile karşı karşıya olduklarını ifade etti. 

süleyman soylu mülteci

İstanbul'daki göçmen sayıları doğru mu?

İstanbul'da şu an toplam 500 bin kayıtlı Suriyeli olduğunu, geriye kalan rakamın ise ikametli ve diğer yapancılar olduğunu söyledi. İstanbul'da sadece Suriyeli yaşamadığının altını çizen Soylu, farklı statülerde olan yabancıların da bulunduğunu ancak (muhalefeti hedef alarak) bütün dertlerinin Cumhur İttifak'ına zarar vermek olduğunu belirtti. 

Türkiye'de toplam 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli olduğunu, ikamet izni ile kalan yabancı ise 1 milyon 417 bin olduğunu söyledi. Sözlerine devam eden Soylu, daha sonra Türkiye'de 3 milyon 762 binin üzerinde Suriyeli olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını, 120 bin Suriyelinin pasifte olduğunu ve bunu rakamlara yansıtmadıklarını ifade etti. Son 5 yılda 323 bin kişiyi kendi ülkelerine gönderdiklerinin altını çizerek toplam 5 yılda ülkesine dönenlerin sayısının 1,5 milyondan fazla olduğu dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@