Bakan Soylu'dan Son Dakika Yurt Açıklaması: Eyleme Katılan Öğrencilerin Yurt Başvurusu Yok!

Üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanması ile beraber yurt tartışmaları alevlenirken öğrenciler Barınamıyoruz eylemi başlatmıştı. Bakan Soylu'dan son dakika yurt açıklaması geldi!

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 10:44 28.09.2021 - 10:44 Gülcan Özer

Pandemi nedeni ile verilen 1,5 senelik aranın ardından üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi ile beraber rekor kıran kiralık ev fiyatları sonrasında üniversite öğrencileri tarafından Barınamıyoruz hareketi başlatılmıştı. Yurtlarda yer bulamadıklarını ve ev kiralarının çok pahalı olmasını gerekçe göstererek öğrenciler eylem başlatmıştı. 

Öğrencilere yönelik ilk yalanlama Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu tarafından yapılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da eylem yapan kişilerin öğrenci olmadıklarını savunarak tepki göstermişti. Konu hakkında yeni açıklama ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapıldı. Bakan Soylu eyleme katılan kişiler hakkında yapılan soruşturmanın sonucunu açıkladı. 

BARINAMIYORUZ DİYEREK EYLEM YAPAN KİŞİLER ÖĞRENCİ Mİ, DEĞİL Mİ?

Yurt eylemi yapan kişilerin öğrenci olup olmadığı tartışmaları devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlarını açıkladı. Bakan Soylu yapmış olduğu son dakika açıklaması ile "(Yurt bahanesiyle) 24 ildeki eylemlere 2243 kişi katıldı, bunlardan 310'u öğrenci. Bu öğrencilerin tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmuyor" diyerek bu kişilerden sadece 310 tanesinin öğrenci olduğunu söyledi. 

Bu öğrencilerden nerede ise tamamına yakının ise yurt başvurusu yapmadığı açıklandı. 

BARINAMIYORUZ EYLEMİ NEDİR?

Üniversite öğrencileri tarafından yüksek yurt fiyatları ve ev kiralarını protesto etmek amacı ile başlatılan eyleme Barınamıyoruz Hareketi adı verilmişti. Öğrenciler 24 ilde belirlenen parklarda ve üniversite bahçelerinde çadır kurarak yatmaya başlarken devlet yurtlarına yerleştirilmediklerini savunmuştu. 

Eylemler sosyal medyada büyük yankı bulurken toplumun farklı kesimleri tarafından da desteklenmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@