Bakan Turhan "Kanal İstanbul Projesinde İnşaat 2019 Yılında Başlayacak"

Anadolu Ajansı Editör Masası programına konut olarak katılan Bakan Cahit Turhan Kanal İstanbul projesinin son durumu hakkında açıklamada bulundu.

EMLAK HABERLERİ 15.11.2018 - 11:17 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Anadolu Ajansı Editör Masası programına konut olarak katılan Bakan Cahit Turhan Kanal İstanbul projesinin son durumu hakkında açıklamada bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan katıldığı televizyon programında Kanal İstanbul projesinin son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul projesinin son derece büyük bir proje olduğunu belirten Turhan yatırımcıların proje üzerinden çalıştıklarını ve kendilerine teklif sunmayı sürdürdüklerini açıkladı. Kanal İstanbul Son Durumu Ne?Bakan Turhan açıklamasında "Aslında İstanbul Boğazı'nda 19 tane viraj var. Baktığınız zaman bunu hissetmiyorsunuz ancak haritayı önünüze koyduğunuzda İstanbul Boğazı büyük gemiler için son derece zorlu geçiş imkanı sunan 19 adet tehlikeli viraj var. Su altından geçen farklı dip dalgaları var. Özellikle de lodos çıktığında trafik son derece tehlikeli bir hale geliyor. Zaman zaman karmaşık hale geliyor ve anaforlar oluyor. Biz buradan geçen gemilerin tümüne kılavuz kaptan veriyoruz.Bu denizi iyi bilen kılavuz kaptanlar gemileri Karadeniz'den alarak boğazdan geçiriyor. Ancak yine de zaman zaman istemediğimiz kazalar oluyor. Birde dünya ticaretinde artık en ekonomik ulaşım deniz yolu. Bunun daha da ekonomiği büyük gövdeli gemileri kullanmak. Bunlar da gündeme gelince boğaz trafiği iyice sıkıntılı bir hale geldi. Ne yapacaksınız yeni bir boğaz yapacaksınız.Buradan hareketle Kanal İstanbul projesi gündeme geldi. Bu su yolunu yaparken şehre katkı sağlayacak, şehri kalkındıracak bir proje yapalım istedik. Kanal İstanbul projesi için 5 ayrı güzergah üzerinde çalıştık. Tüm araştırmalar yapıldı ve proje sonlanma aşamasına gelindi. İmar planları için de sona geldi. Etrafında bir şehir oluşturacağız. Boğaziçi imar kanunu kapsamında İstanbul Boğazı etrafından yapılaşma sınırlı. İstanbul'da bir deprem riski var ve risk altında olan yerler kentsel dönüşüm ile güçlendirilmeye çalışılıyor. Kanal İstanbul projesi kapsamında 6 köprü yenilenecek ve ilave 4 adet köprü daha yapacağız. Yani bu kanal üzerinden karayolu ve demiryolu olmak üzere toplam 10 köprü inşa edeceğiz. Dünyanın değişik bölgelerinden yatırımcılar gelip proje hakkında bilgi alıyorlar. Bu projenin bir yatırım projesi olarak bu projeye katılmak istiyorlar. Kanal İstanbul bir kamu projesidir ve Yap İşlet Devret yöntemi ile ihale edilecektir. Kanal İstanbul ihalesi için tarih veremem ama Kanal İstanbul üzerinde yer alan köprülerin ihaleleri 2019 yılında yapılacak" dedi. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@