Bakan Turhan'dan Son Dakika Kanal İstanbul Açıklaması: Proje Maliyeti İçin Finansman Görüşmeleri Sürüyor!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak tüm ülke tarafından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan önemli açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 17.11.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak tüm ülke tarafından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul son dakika gelişmeleri neler, son durum ne, Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak, ilk kazma ne zaman vurulacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan merakla beklenen Kanal İstanbul projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Projenin kesin ihale tarihi henüz açıklanmazken Bakan Turhan hem Kanal İstanbul maliyeti hem de olası iş ortakları hakkında yeni bilgiler verdi. Kanal İstanbul Projesi Zorunlu Bir Projedir! Hem İstanbul hem de Türkiye için Kanal İstanbul projesinin zorunlu olduğunu dile getiren Bakan Turhan ”İstanbul Boğazı, hatta Çanakkale boğazı, deniz ulaşım taleplerini karşılamakta zorlanıyor. İstanbul Boğazı’nda yılda 25 bin gemi geçirme kapasitemiz var.En iyi şartlarda 40 bine kadar çıkıyoruz. 2013’te 40 bine çıktı, sonra 35 binlere inmişti. Şimdi bu trend artmaya başladı. Asya ülkelerinin ekonomisi giderek gelişecek, Çin’de üretilen malların hatta Kuzey Asya’da üretilen malların, Karadeniz’deki limanlar vasıtasıyla dünyaya açılması gündeme geldiğinde buradan 70 bin araç geçiş talebi olacak.İstanbul Boğazı’ndan geçmesi mümkün değil. Kanal İstanbul, bir ulaşım projesidir ve bu boğazdaki geçiş taleplerini karşılayamamız için şarttır” diyerek projenin zorunlu olduğunu ve yapılmasının mecburi olduğunu dile getirdi. Kanal İstanbul Maliyeti Kaç Lira?Kanal İstanbul'un maliyeti hakkında da açıklamada bulunan Bakan Turhan “Çinliler de ilgileniyor ama en çok ilgili olan Benelüks ülkeleri. Onlar, hem teknolojik, hem de bu alanda iş deneyimi olan ülkeler. Finansmanı da bulabileceklerini belirtiyorlar.Bu yıl, finansman koşulları geçen yıla göre daha uygun. Şu anda Avrupa’da sıkışmış, hatta faizlerin eksiye düştüğü bir finans piyasası var. Bu ortamları, iyi değerlendirmemiz lazım. Finansman şartlarına bağlı olarak, 20 milyar doları bulacak bir proje.Projenin 5 milyar doları, çevre yollar, projeden etkilenecek enerji ve ulaşım sistemlerine yönelik mevcut altyapının deplasmanı için kullanılacak. İlk ihale bunun için yapılacak. Deniz ulaşımından tahminimiz yılda bir milyar dolara yakın bir gelir bekliyoruz” diyerek projesi Benelüks ülkeleri ile yapabileceklerinin sinyalini verdi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@