Bakan Varank'tan faizsiz kredi müjdesi geldi! Bayramdan sonra verilecek, 5 milyona kadar...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı'ndan faizsiz kredi müjdesi geldi. Kurban Bayramı'ndan sonra başvurular başlayacak. İşte faizsiz kredi paketi ayrıntıları.

Bakan Varank'tan faizsiz kredi müjdesi geldi! Bayramdan sonra verilecek, 5 milyona kadar...

Türkiye'de yüksek enflasyon rakamları nedeniyle nakit sıkıntısı devam ederken Sanayi ve Teknoloji Bakanından faizsiz kredi müjdesi geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı toplu açılışına katıldığı esnada, yeni bir kredi paketi açıklayarak kimlere verileceğini ve kredi limitini ilan etti.

Katıldığı açılış töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Varank, güncel fiyatlarla yatırım tutarı 840 milyon lirayı bulan bir proje envanteri olduğunu söyleyerek bölgede 18 özel sektör yatırımının startını vereceklerini söyledi. Bir destek programı ile yatırımcılar için altyapısı hazır sanayi arsaları üretirken, diğer program ile de bu arsalar üzerine fabrika binaları inşa ettiklerini belirterek, farklı desteklerle müteşebbislerinin yatırım ve işletme maliyetinin düşürüp, onları bölgeye gelmeye teşvik ettiklerini ifade etti.

kredi-15

70 bin kişiye yeni iş kapısı açılacak!

Bakan Varank, tekstilkentte şu an 32 fabrikanın faaliyet gösterdiğini ve 3 binden fazla kişinin istihdam edildiğini söyleyerek, büyükşehirlerden gelen talepler üzerine yeniden kolları sıvayarak Van'a yatırım yapacaklarını açıkladı. Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 36 ilde toplam 175 fabrika binası inşa ettiklerini söyleyerek, hazır fabrika binalarıyla 70 bin gencin istihdam edileceğini söyledi.

Asgari ücret konusuna da değinen Bakan Varank, işverenler ile bir araya gelerek asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yaptıklarını, 4 bin 250 lira olan asgari ücreti 5 bin 500'e çıkardıklarını belirtti. Yıl sonuna doğru asgari ücrete yeniden zam yapacaklarını belirterek, çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğini ifade etti.

kredi2-5

Faizsiz kredi müjdesi geldi! 5 milyona kadar verilecek!

Bakan Varank, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı aracılığı ile emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalara yönelik yeni bir destek programını hayata geçireceklerini, bu kapsamda Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'den firmaların yatırımlarına 5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini açıkladı.

Faizsiz kredi paketinin Kurban Bayramından sonra başlayacağını ifade eden Varank, başvuru sürecinin yakından takip edilmesini önererek, tekstil başta olmak üzere bölgedeki firmaların bu faizsiz kredi desteğinden azami ölçüde faydalanmasını istediğini ifade etti.

kredi43

Bu kapsamda, Kurban Bayramı sonrasında faizsiz kredi desteği başlayacak ve yatırımcılara 5 milyon liraya kadar kredi imkanı sunulacak.