Bakan Yanık Duyurdu: Vatandaşlara 450 -1.150 Lira Doğalgaz Yardımı Verilecek! Başvuru Tarihi Açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ısınma yardımı kapsamında 4 milyon haneye 450 -1.150 lira arasında doğalgaz yardımı yapılacağını açıkladı. Doğalgaz yardımı başvuru tarihi açıklandı.

Gündem 15.01.2022 - 09:32 15.01.2022 - 09:44 Büşra Uluşen

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceki gün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile doğal gaz yardımının ısınma yardımı kapsamına alınması için görüşme yaptıklarını açıklamıştı. 

Görüşmeler kısa sürede yanıt verdi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 4 milyon haneye yıllık 450 lira ila 1.150 lira arasında doğal gaz desteği verileceğini, bu miktarın ısı haritasına göre belirleneceğini duyurdu.

BAŞVURU TARİHİ BELLİ OLDU

Doğal gaz yardımını ısınma desteği kapsamına aldıklarını belirten Bakan Yanık, ısınma desteği alan vatandaşların bir kısmının bunu kömür olarak kullanırken bir kısmı da bu yardımın doğal gaz olarak verilmesinin talep edildiğini belirtti. 

Görüşmeler sonucunda bunun mümkün olabileceği kanısına vardıklarını söyleyen Yanık, başvuruları Şubat ayının ikinci yarısında alarak, Mart ayının ikinci yarısında da ödemelere başlayacaklarını bildirdi. 

doğalgaz yardımı-2

BAŞVURULAR E-DEVLET'LE, ÖDEMELER PTT KART İLE

Başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden yapılacağına dikkat çeken Yanık, e-devlet kullanmayan vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müraacat ederek başvurularını gerçekleştirebileceklerini aktardı. 

Doğal gaz başvuruları sonucunda yardım almaya hak kazanan kişiler ödemelerini PTT Kart ile alacak. Bakan Yanık ödemeler hakkında şunları söyledi:

''Kişi faturasını götürerek PTT'deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar hemen hemen netleşti. Erzurum'daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege'deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu nedenle tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı '' dedi.

YARDIMIN MALİYETİ 3 MİLYAR LİRA

Isı haritasında belirlenen bölgelere göre yıllık 450 lira ila 1.150 lira arasında destek verileceği Bakan Yanık tarafından belirtilirken ödemelerin mart ve ekim aylarında yapılacağı bilgisi verildi. Hedeflerinin yardımı 4 milyon haneye ulaştırmak olduğunu vurgulayan Yanık, doğal gaz desteği için yıllık 3 milyar lira bütçe ayıracaklarını ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@