Bakan Yardımcısı Müjdeyi Verdi! Yeni Mezunlara 100 Bin TL Hibe Desteği Verilecek!

TBMM Fırsat Eşitliği Komisyonunda konuşan Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, yeni mezunların desteklenmesi amacıyla kişi başı 100'er bin TL, toplam 600 milyon TL hibe desteği verileceğini açıkladı.

Finans 04.04.2022 - 09:56 04.04.2022 - 09:56 Büşra Uluşen

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Fırsat Eşitliği Komisyonunda sunum yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri gibi alanlardan yeni mezun olan kadın bireylere yönelik bir hibe desteği hazırlığında olduklarını açıkladı.

KİŞİ BAŞI 100 BİN TL, TOPLAM 600 MİLYON TL ÖDENECEK

TBMM Fırsat Eşiliği Komisyonunda konuşan Işıkgece, çiftçilerle yapılan anketlerde, kadınların kırsalda kalması durumunda erkeklerinde kaldığı görülürken şimdiye kadar 44 kadın girişimciye 4,4 mişlyon liralık hibe desteği verildiğini söyledi. 

Kadın çiftçilere verilen desteği tüm Türkiye'ye yaymak istediklerini belirten Işıkgece, 2024 yılına kadar 6 bin proje çıkaracaklarını, 600 milyon TL'lik bütçe ile çiftçilere 100'er bin lira hibe desteği sağlayacaklarını ifade etti.

Projenin herkese mrnbek olması amacıyla, yönetici kadrolarında en az 1 kadının olduğu yerel eylem derneklerinin de desteklendiğini aktaran Işıkegece, söz konusu projenin AB fonlarıyla desteklendiğini, 50 tane yerel eylem derneği sayısını 110'a çıkaracaklarını ve bunun için 120 avroluk bütçe ayırdıklarını söyledi. 

tarım bakanlığı hibe-1

HEM TARIM HEM DE KADINLAR DESTEKLENECEK

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Işıkgece, kuraklığa karşı dayanıklı tohum çeşitliliği ile ilgili çalışma yürüttüklerini belirterek, dayanıklı tohum çeşitleriyle ekim yapmanın oldukça önemli olduğunu ve bu sebeple gelitşirilen bu ürünleri kadın çiftçilerle payşlarak, kırsal bölgede ekonomik kazancın yüksek olmasına ilişkin çalışma yürüttüklerini ifade etti. 

Tarım ürünlerinin bollaştırılması ve bununla birlikte kadın çiftçilerin de desteklenerek 100'er bin TL hibe ödemesi yapılacağı duyuruldu.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@