Bakan'dan Kanal İstanbul Açıklaması: Alternatif Finansman Modelleri Üzerinde Çalışılıyor!

Kanal İstanbul maliyeti ile gündemdeki yerini korurken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 12.12.2021 - 11:14 12.12.2021 - 11:14 Gülcan Özer

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesi hakkında bilgilendirmede bulundu. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelen Bakan Karaismailoğlu bakanlığın üstlendiği projeler hakkında bilgilendirmede bulundu. 

En son olarak Haziran ayında Sazlıdere Köprüsü temel atma töreni ile ilk kazmanın vurulduğu dev projede tapu süreci devam ederken bazı bürokratların imza krizi çıkardıkları iddia edilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise yapmış olduğu açıklama ile iddiaları yalanlamıştı. 

KANAL İSTANBUL PROJESİ MALİYETİ NASIL FİNANSE EDİLECEK! 

Döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile projenin maliyeti de yükselirken dev proje hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul projesinin kendileri için olmazsa olmaz olduğunu belirttti.

Bakan Karaisamailoğlu dünya ticaret hacminin 12 milyar ton civarında olduğunu belirterek bu miktarın 25 milyar tona çıkacağını dile getirerek "Bu yüklerin yüzde 90'ı deniz yolundan taşınıyor. İstanbul Boğazı'nın da kapasitesi belli. Şu anda 40 binin üzerinde bir gemi geçişi sağlanıyor. Önümüzdeki yıllarda 70 binlere çıkması bekleniyor" dedi. 

Rakamlara göre bu kadar geminin İstanbul Boğazından geçmesinin mümkün olmadığıı belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sorunlara çözüm bulmak için Kanal İstanbul projesinin bir zorunluluk olduğunu söyledi. Proje için bütçeye yük getirmeyecek alternatif finansman modelleri üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu dünyanın en önemli altyapı firmaları ile proje hakkında temasta olduklarını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@