Bakanlar Süresiz Nafaka İçin Bir Araya Geldi: Süreç Hızlandırıldı

Nafaka mağduriyetlerinin giderilmesi için süresiz nafakanın kaldırılması konusunda görüşmeler başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında yapılan toplantıya çok sayıda isim katıldı.

Bakanlar Süresiz Nafaka İçin Bir Araya Geldi: Süreç Hızlandırıldı

Vatandaşların son dönemde şikâyetçi olduğu süresiz nafaka konusuna son noktanın konulacağı düzenleme için önceki gün Cumhurbaşkanı Fuat Oktay'ın başkanlığında düzenlenen toplantıya Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Leyla Şahin Usta ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir katılım sağladı.

SÜRESİZ NAFAKA SONA ERECEK

Yetkili birçok ismin katıldığı toplantının başlığı '' aile hukuku ve nafaka '' olurken, toplantı sırasında nafaka süresine kademeli formül getirilerek alt ve üst sınır belirlenmesi konusu değerlendirildi. Kademeli formülün getirilmesi halinde artık boşandıktan sonra süresiz nafaka ödemesi yapılamayacak. Boşanma durumuna göre kriterler belirlenerek değerlendirmeler buna göre yapılacak.

TALEPLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A AKTARILDI

Nafaka konusuna mağduriyet yaşayan vatandaşlar, süresizs nafaka taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a aktardı. AK Parti kaynakları, düzenleme hakkında kadınların haklarının ellerinden alındığını savunanlar hakkında yorum yaptı. Kaynaklar, kadının nafaka hakkının elinden alınmadığını, olaya daha dengeli bir düzenleme getirdiklerini belirtirken, nafaka hakkında yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçileceğini aktardı.

Öte yandan AK Parti kaynakları, nafaka düzenlemesinin nafaka nedeniyle kadına uygulanan şiddetin önüne geçileceğini savunuyor.

SONRAKİ HABER