Bakanlığın Hazırladığı İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi 10. Kez Mahkemeden Döndü!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Karabağlar'da 16 Mahalleyi kapsayacak şekilde hazırlanan kentsel dönüşüm projesi bir kere daha mahkemeden döndü!

Emlak Haberleri 02.05.2022 - 07:42 02.05.2022 - 07:57 Gülcan Özer

İzmir'in Karabağlar ilçe sınırları içerisinde yer alan 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesi bir kere daha mahkeme tarafından reddedildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan kentsel dönüşüm projesi planları bölgede yaşayan 181 vatandaş ve 2 sivil toplum örgütü tarafından itiraz edilerek yargıya taşınmıştı. 

Vatandaşların itirazı üzerine kentsel dönüşüm planları İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne taşınırken mahkeme 10. kez söz konusu planları iptal etti. Kentsel dönüşüm projesinin yine iptal edilmesi üzerine bölgede yaşayan vatandaşlar isyan ederek Karabağlar Mahalleler Birliği üyeleri bu inattan vazgeçilmesini istedi. 

KARABAĞLAR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE SON DURUM NE?

Vatandaşların itirazı üzerine mahkeme İzmir 3. İdare Mahkemesi söz konusu plan değişikliğinin kamu yararına aykırı olduğu gerekçesi ile planları iptal etti. Konu hakkında açıklama yayımlayan Karabağlar Mahalleler Birliği üyeleri, taşıma için belirlenen alanın riskli olduğunu iddia ederek "AFAD’ın dört yılda verdiği üç ayrı karar ile tekrar tekrar yapılaşmaya açılmaya çalışıldı.

Acele kamulaştırma kararlarıyla tapulu malları vatandaşın elinden zorla alınmaya çalışıldı. Mahkeme kararını beklemeden inşa ettikleri Yenitepe konutları da yatırımcılara ihale yoluyla satılmıştır" diyerek bakanlığı mahkemenin vermiş olduğu kararlara uymaya davet etti. Artık yeter diyen vatandaşlar eski planlardaki inattan vazgeçilerek yeni planların hazırlanmasını talep ettiler. Vatandaşlar bakanlığın belirlediği yerin heyelan sahası olduğunu söyleyerek bu planların can güvenliğini hiçe saydığını iddia ederek itiraz ettiler. 

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@