Bakanlık Açıkladı: Barınak Yapan Belediyelere Arsayı Hazine, Parayı Banka Verecek!

Köpek saldırıları sonrasında alınan kararlar ile tehlike arz eden köpeklerin barınaklarda toplatılmasına karar verilmişti. Bakan Kurum belediyelere barınak yapma çağrısında bulundu.

Emlak Haberleri 02.01.2022 - 09:46 02.01.2022 - 09:46 Gülcan Özer

Gaziantep'te yaşanan köpek saldırısı sonucunda Asiye isimli küçük kız çocuğunun ölümün eşiğine gelmesi ve son dönemde köpek saldırılarının artması üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge ile sokak hayvanları ile ilgili bazı kararlar alınmıştı. 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tehlike arz eden hayvan ırklarını sahiplenen kişilerin daha duyarlı ve dikkatli davranması gerektiğini belirterek tasma ve ağızlık zorunluluğu olduğunu bir kere daha hatırlattı. Bakan Kurum, 81 ile genelge gönderdiklerini, belediyelerle işbirliği içerisinde olacaklarını ve barınak yapmak isteyen belediyelere destek vereceklerini dile getirdi. 

BARINAK YAPMAK İSTEYEN BELEDİYELERE HAZİNE ARAZİSİ VERİLECEK! 

Bakan Kurum hem insanları hem de hayvanları korumak zorunda olduklarını belirterek "Barınak şartlarının iyileştirilmesini, belediyelerin sorumluluk alanlarındaki hayvan popülasyonunu esas alarak yeterli barınakların oluşturulmasını beklerken, Bakanlık olarak hazine arazisi tahsis edebileceğimizi, İller Bankamızla gerekli desteği sağlayabileceğimizi belirtiyoruz. Çünkü sokak hayvanları zaman zaman tehlike oluşturabiliyor" diyerek başı boş hayvanları rehabilite etmeleri gerektiğini söyledi. 

murat kurum barınak açıklaması

Sokak hayvanlarının özellikle de kışın aç kaldıklarını belirten Bakan Kurum çocuk parklarından uzak alanlarda besleme noktaları oluşturmak istediklerini, bu noktalarda her gün düzenli besleme yapacaklarını söyledi. Barınak yapmak isteyen belediyelere de destek vereceklerini belirten Bakan Kurum hazine arazilerinin belediyelere tahsis edileceğini, barınaklardaki koşulların iyileştirilmesi için her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@