Bakanlık Açıkladı, Devlet Destek Veriyor! Elektrik Ve Su Faturalarına İndirim, ÖTV Muafiyeti, Faizsiz Konut Kredisi!

Devlet tarafından vatandaşlara ücretsiz ulaşım, elektrik ve su faturalarında indirim, faizsiz konut kredisi, ÖTV muafiyetleri gibi çok sayıda imkan veriliyor. Aile Bakanı sosyal destek duyurusu yaptı

Finans 19.09.2021 - 03:00 19.09.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de devlet tarafından vatandaşlara çok sayıda sosyal destek veriliyor. Ancak bu sosyal destekler pek bilinmediği için vatandaşların bir kısmı tarafından alınamıyor. Bu sosyal destekler ile alakalı olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklama yaparak duyurdu. İşte ihtiyaç sahiplerine, şehir ve gazi yakınlarına, eğitimlerine devam eden öğrencilere ve diğer vatandaşlara verilen sosyal destekler...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir açıklama yaparak şehit ve gazi yakınlarına verilen sosyal destekler hakkında bilgi verdi. Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamaya göre şehit ve gazi yakınları kamuda istihdam, ulaşım, eğitim, barınma, elektrik ve su faturalarında indirim gibi destekleri alabiliyor. 

KAMUDA İSTİHDAM HAKKI

Şehit ve gazi yakınlarına verilen destekler hakkında konuşan Bakan Yanık, “2002 yılında şehit yakınlarımızın kamuda istihdam hakkı 1 olarak uygulanıyordu. Bunu biz 2'ye çıkardık. Aynı şekilde gazilerimiz, gazi yakınlarımız, vazife malulleri ve terör mağdurları için de kamuda 1 istihdam hakkı getirdik. 1995 yılından 2002 yılına kadar 6.315, 2002 yılından 2014 yılına kadar da 10.187 şehir ve gazi yakınlarının kamuda istihdamı sağlanmıştır. 2014 yılından sonra bu atama yetkileri Aile Bakanlığı'na geçti ve bizim bakanlığımız da 29.347 atama gerçekleştirmiştir.” dedi. 

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ

Şehit ve gazi yakınlarına faizsiz konut kredisi verildiğini de anımsatan Bakan Derya Yanık, “Şehit yakınları ve gazilerimize 1 konutla sınırlı kalmak kaydıyla faizsiz konut kredisi de veriyoruz. 2021 yılı için bu kapsamda verdiğimiz konut kredisi miktarını 177 Bin TL olarak belirledik. Gazilere de kamu konutlarında ek 40 puan veriyoruz. Ayrıca evde kullanılan elektrik ücretlerinde yüzde 40, su ücretlerinde ise yüzde 50 indirim uyguluyoruz.” şeklinde konuştu. 

EĞİTİM DESTEĞİ

Şehit ve gazi yakınlarına eğitim desteği de verildiğini de söyleyen Bakan Yanık, “Şehit yakınlarımıza, gazi ve gazi yakınlarımıza üniversitelerde bazı imkanlar temin ediyoruz. Bu kapsamda açıköğretim ve ikinci öğretimde katkı payı – öğretim ücreti muafiyeti veriyoruz. Şehit ve gazilerimizin çocukları özel ortaöğretim kurumlarının yüzde 3'lük ücretsiz eğitim kontenjanından da yararlanabiliyorlar.” dedi.

ULAŞIM DESTEĞİ

Şehit ve gazi yakınlarına ulaşım desteği de verildiğini söyleyen Bakan Yanık, “Şehit yakınlarına, gazilere ve onların yakınlarına ulaşım desteği de veriyoruz. Şehitlerin eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları ile anne ve babaları; gazilerin, gazi eşlerinin, 25 yaşını doldurmamış çocuklarının ve anne ile babalarının ücretsiz seyahat hakkı bulunuyor. Toplamda 197 bin 367 kişi bu haktan yararlandı.” açıklamasını yaptı.

ÖTV MUAFİYETİ

Aile Bakanı Derya Yanık engelli vatandaşlara verilen ÖTV muafiyeti hakkında da bilgi vererek, “Engellilik oranı yüzde 90'ın üzerinde olan vatandaşlarımıza özel donanımlı araç satın almaları durumunda ÖTV muafiyeti tanıyoruz.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@