Bakanlık Açıkladı: OGS Depozitoları Ne Olacak, OGS Depozitosu İadesi Nasıl Alınacak?

Milyonlarca araç sahibi tarafından beklenen OGS cihaz depozitosu hakkındaki açıklama Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldı. OGS cihaz parası, depozito ücret iadesi nasıl geri alınacak?

Finans 16.02.2022 - 13:03 16.02.2022 - 13:07 Gülcan Özer

OGS Depozitosu iadesi için beklenen açıklama geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi açıklama ile OGS hakkında merak edilen sorulara yanıt verilirken OGS cihazı depozito ücreti ödeyen kişilerin para iadesi hakkındaki süreç belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bir önceki açıklama ile HGS ve OGS sistemlerinin aynı anda kullanımı nedeni ile karmaşa yaşandığı belirtilerek OGS sisteminin kaldırıldığı ilan edilmişti. 

OGS sistemi ilk olarak 1999 senesinde hizmete açılırken sistem ilk açıldığında OGS cihazı Ziraat Bankası üzerinden 40 dolar karşılığı satılmıştı. İlerleyen süreçte sisteme diğer bankaların da girmesi ile OGS cihazı depozito bedeli düşmüş, bazı bankalar kredi kartı kullanımı karşılığı bu cihazı ücretsiz olarak vermeye başlamıştı. Ancak cihazı para ödeyerek alan kişiler OGS'nin kaldırılması ile vermiş oldukları paranın peşine düştü. 

SON 5 SENE İÇERİSİNDE OGS CİHAZI ALAN ARAÇ SAHİPLERİNE PARA İADESİ UYARISI" 

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği kapsamında OGS cihazının da aralarında bulunduğu cihazların tıpkı cep telefonu gibi 5 senelik kullanım ömrü olduğunu belirten Tüketici Konfederasyonu Başkanı (TÜKONFED) Aydın Ağaoğlu “Bu tarihten sonra cihazı satanın herhangi bir bakım, servis, yedek parça yükümlülüğü bulunmaz.

ogs para iadesi

Ama cihazı son 5 yılda almış olan tüketiciler, hak kaybı olduğunu düşündükleri takdirde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak, OGS cihazıyla HGS etiketi arasındaki farkın iadesini isteyebilirler. Cihazları satanlar bankalar ise bunu bankalardan talep edebilirler" diyerek Karayolları Genel Müdürlüğü ise idari bir işlem olduğu için İdare Mahkemesinde dava açılabileceğini dile getirdi. 

Ulaştırma Bakanlığı ise konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında “Cihaz bedeli geri de verilebilir, HGS hesabında bakiye olarak kullanımına da açılabilir. Ama gecikmeksizin, bu durumla ilgili vatandaşlarımız bilgilendirilecek” diyerek sürecin devam ettiğini dile getirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin PTT ile görüşme halinde olduğu ve süreçte vatandaşı mağdur etmeyecek en hızlı geçiş planı üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtildi. OGS depozito ücreti ödemeyen kişiler için süreçte OGS'de bulunan tutarlar HGS kartına aktarılarak geçiş işlemi tamamlanacak. Para iadesi için ise en hızlı yöntem belirlenmeye çalışılıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@