Bakanlık Ailelere Ev Eşyası Yardım Parası Verecek! 2022 Başvuruları Açıldı

Aile Bakanlığı üzerinden geçmiş yıllarda ailelere sağlanan ev eşyası yardımı 2022 yılında da devam edecek. Peki 2022 ev eşyası yardımı nasıl alınır? Barınma yardımlarının kapsamları neler? Emlak365'te

Emlak Haberleri 19.01.2022 - 18:00 19.01.2022 - 18:00 Mustafa Karagöz

2022 yılı barınma yardımları başvuruları bütçelerin belli olmasının ardından alınmaya başladı. Aİle ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan barınma yardımlarında 4 ana destek bulunuyor. Yaşam alanı standartı düşük olan ailelerin çok daha iyi koşullarda yaşamaları için verilen barınma desteklerinden 2 tanesi ev yapımı için 1 tanesi de ev onarımları için sağlanırken evde kullanılacak eşyalar için ayrı bir destek sağlanıyor. 

2022 Yılı Aile Bakanlığı Barınma Yardımları ve Kapsamları

* Betonarme Yapım Desteği: Ailelere kendi betonarme evlerini yapmaları için tek seferde 40.000 TL'ye kadar hibe destek sağlanır.

* Prefabrik Ev Yapım Alım Yardımı: Kendi evini almak, yapmak isteyen ailelere 30.000 TL prefabrik ev desteği verilir.

* Ev Tadilat, Bakım, Onarım Parası: Aile Bakanlığı evi olup kötü durumda bulunan ailere 20.000 TL'ye kadar tadilat desteği onayı verebilir.

* Ev Eşyası Desteği: Evinde kullanacak eşyası olmayan, çok kötü durumda olan ailelere sağlanır. 

ev eşyası desteği aile bakanlığı 2022

EV EŞYASI DESTEĞİ 2022 NASIL ALINIR, NEREYE BAŞVURU YAPILIR, NE KADAR YARDIM PARASI ÖDENİR?

2022 yılında ev eşyası desteği almak isteyen vatandaşların onay alınabilmesi için sağlamaları gereken temel şartlar var. Aile Bakanlığı destekleri, barınma yardımları ekonomik durumları kötü olan, barınma ihtiyaçlarını karşılayamayan, çok zor karşılayan, sağlıksız yaşama alanlarında kalan ailelere sağlanır. Bunun dışında ev eşyası desteğinde ek bir durum bulunuyor. 

Bakanlık ev eşyası desteğini doğal afet veya bazı felaketler durumunda da normal ailelere veriyor. Evi su basması, sel, yangın, deprem ve benzeri beklenmeyen durumlar karşısında kalan ailelere bakanlığın belirlediği güncel tutarlardan ev eşyası desteği ödemesi yapılır. 

Başvuru İşlemleri Şahsen Tamamlanacak

Ev eşyası desteği ihtiyacı olan ve kapsam içerisinde yer aldığını düşünen vatandaşlar şahsen başvuru yapacaklar. Başvurular ya Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü birimlerine yada kaymakamlık içinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. 

ev eşyası desteği aile bakanlığı 2022 2

BAKANLIĞIN EV EŞYASI DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR?

2022 yılı ev eşyası desteği ödemesi için tutar açıklanmadı. Ancak tutar ailenin ihtiyacına göre belirlenebilir. Geçtiğimiz dönem standart olarak sağlanan ev eşyası desteği 5.000 TL'ydi. Ancak 2022 yılında bakanlığın destek ödeme tutarlarını artırması beklenebilir. Ailenin içerisinde bulunduğu duruma göre de ek destekler ile bu rakam artabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@