Bakanlık Altın Tasarruf Sistemine İlişkin Tüm Soruları Yanıtladı! İşte Yeni Sistemin Ayrıntıları

Hazine ve Maliye Bakanlığı Altın Tasarruf Sistemine ilişkin tüm soruları yanıtladı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan cevaplar ile sisteme ilişkin tüm soru işaretleri kalktı.

Finans 16.02.2022 - 15:21 16.02.2022 - 15:25 Büşra Uluşen

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz Cumartesi günü '' Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, vatandaşın yastık altında tuttuğu altının ekonomiye kazandırılabilmesi için TL tutarlarıyla altın dönüşümlü mevduat hesabı açılacağını belirtmişti. 

Altın Tasarruf Sistemi adı verilen bu sistem ile vatandaşın yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırılacak, bu sayede hem vatandaş hem de ekonomi kazanacak. Ancak altın tasarruf sistemiyle ilgili kafasında hala soru işaretlerini gideremeyenler mevcut. Onların aklını karıştıran sorular ve yanıtları haberimizde.

BAKANLIKTAN 10 SORUDA ALTIN TASARRUF SİSTEMİ AÇIKLAMASI!

Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşın ayrıntılarını bilmediği altın tasarruf sistemine ilişkin soruları yanıtladı. Bakanlığın resmi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yer alan altın tasarruf sistemine yönelik sorular ve yanıtları şu şekilde:

1) Vatandaşlar finansal sistem dışında tuttukları altınları sisteme nasıl dahil edecek? Hangi kanallara teslim edecek?

--> Vatandaşlar fiziki altınlarını rafinerler tarafından oluşturulan kuyumcu ağları üzerinden özel yazılım ve donanımlar aracılığı ile banka hesaplarına aktarabilecekleri gibi ayrıca banka şubeleri kanalıyla da fiziki altın teslim edebileceklerdir. Altın toplama sürecinde bugüne kadar uygulananlardan farklı olarak bankaların bazı şubeleri toplama işlemlerine sürekli aracılık edecektir. 

2) Sisteme teslim ettikleri altınların değerlemesi nasıl yapılacak, mağduriyetler nasıl önlenecek? 

--> Sistem dahilinde BDDK tarafından belirlenmiş olan Hurda Altın Değerlemesinde Kullanılacak ASgari Milyem Değerleri kullanılacaktır. Vatandaşlar bu asgari değerler üzerinde kendilerine en uygun değerlemeyi veren kuyumcular üzerinden işlemlerini gerçekleştireceklerdir. Kuyumcular, rafineler ve bankalar arasında kurulacak teyit mekanizması çerçevesinde vatandaş işlemini gerçekleştiriğ kuyumcudan ayrılmadan önce hesabına ne kadar altın ya da TL aktarıldığına dair teyid alacak. 

3) Telim edilen altınlar sistemde nasıl değerlendirecek? Hangi yatırım araçlarını tercih edebilecek ve getirisi nasıl hesaplanacak?

---> Vatandaşlar, 

Altın Depo hesapları,

Altın Katılım Hesapları, 

Çeyrek Hesap,

Çeyrek Katılım Hesabı, Altın Dönüşümlü TL Mevduat

Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı ile seçenecekleri yatırım aracı ve bankaya bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Altın Dönüşümlü TL Mevduat ya da Katılma hesaplarında TCMB düzenlemesi uyarınca hesaplanan getiriler elde edilecektir. 

4) Yatırımın geri çekilmesinde fiziki altın ya da mevduat olarak alınabilecek mi?

--> Vatandaşlar sistem dahilinde fiziki altınlarını teslim ettikten sonra istedikleri zaman fiziki altın ya da TL olarak geri alabilecekler. (Fiziki altın: 24 ayar gram/ külçe/ çeyrek)

5) Altın teslim etmek istenildiğinde herhangi bir bankada hesabı olması gerekecek mi, yoksa sistemde o anda banka hesabı açılması mümkün olacak mı? Altınını teslim ettiği anda sistemden nema sağlama aktif hale gelecek mi?

--> Vatandaşların fiziki altınlarını teslim etmeleri esnasında sistem dahilindeki anlaşmalı bir bankada hesaplarının bulunması gerekiyor. Fiziki altınların anlaşmalı kuyumcular ve bankalara tesliminden sonra vatandaşın banka hesabına havale yapılmakta, altının fiziken değerlemesi yapılıp bankaya aktarıldıktan sonra ise hak edeceği getiriler aktif hale gelmektedir.

altın tasarruf soru cevap

altın tasarruf soru cevap 2

altın tasarruf soru cevap 3

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın altın tasarruf hesabına ilişkin yayınladığı bilgilere Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@