Bakanlık Bina Çökme Riskine Karşı Uyardı! Bodrum ve Kömürlükleri Mutlaka Kontrol Edin

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen açıklama yaparak vatandaşları binalarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

EMLAK HABERLERİ 14.02.2019 - 15:43 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen açıklama yaparak vatandaşları binalarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen binalarının sağlam olup olmadığı konusunda endişe yaşayan kişilere yönelik tavsiyelerde bulundu. Gürgen bu tip endişeleri olan kişilere "İnsanlar binalarının içlerini, özellikle bodrum katları, hiç girilmeyen, kömürlük kısımlarını kontrol etsinler" diyerek tavsiyede bulundu. Binalar Çökmeden Önce Uyarı Sinyalleri Vermeye Başlıyor! İstanbul Kartal Orhantepe Mahallesi'nde Yeşilyurt Apartmanının çökerek 24 kişiye mezar olması büyük bir üzüntü yaratırken aynı zamanda eski binalarda oturan kişilerde de tedirginlik yarattı. Yeşilyurt Apartmanının yanında yer alan Yunus Apartmanı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından yıkılırken bölgede yer alan 8 binanın daha yıkılacağı öğrenildi. Gürgen yaptğı açıklama ile "Dünden itibaren vatandaşlarımıza evlerinizi hemen taşıyabilirsiniz diye duyurularda da bulunduk. Şu anda 3 günlük bir süre içinde vatandaşların taşınmalarını bekliyoruz. Bugün Nuri Bey Apartmanı'nda ilk taşınmalar başladı. Profesyonel taşıyıcılarla bu süreç başlamış oldu. Ne kadar çabuk taşınırsa yıkılması gereken 8 binaya o kadar çabuk başlayacağız" diyerek binaların yıkımları hakkında bilgi verdi. Oturduğum Bina Sağlam Mı, Binanın Sağlam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?Pek çok kişi tarafından merak edilen bu sorulara da yanıt veren Gürgen "Dışarıdan bakıldığında birçok bina tertemiz, pırıl pırıl gözükürken asıl binanın iç kısımlarını göremiyoruz. Bunu en iyi vatandaş biliyor. İnsanlar binalarının içlerini, özellikle bodrum katları, hiç girilmeyen, kömürlük kısımlarını kontrol etsinler.Çünkü taşıyıcı sistemler en fazla arızaları oralardan veriyor. Kolonların demirlerinin ortaya çıktığı, kolonların üzerinde büyük çatlakların oluşmaya başladığı, ezilmelerin hatta çürümelerin olduğu binalarla ilgili lisanslı kuruluşlara, belediyelerine müracaat ederek binalarının tespitlerini yaptırsınlar. Bir defa daha gözlemlesinler. Binalarında, kolonlarında, kirişlerinde yapısal hasarlar var mı, yok mu? Bunları gözlemlesinler.Onun üzerine tespitleri için lisanlı kuruluşlara müracaat ederek binalarının dönüşümlerini gerçekleştirsinler" diyerek çok önemli uyarılarda bulundu. Yıkılan Yeşilyurt Apartmanı sakinleri de bina yıkılmadan önce bazı sorunlar yaşadıklarını söylemiş özellikle de 2 gün önce binada yaşanan hafif sallantı iddiası çok konuşulmuştu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@