Bakanlık Düğmeye Bastı: Bina Yıkım Yönetmeliği Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bina yıkımları esnasında yakın konumda bulunan sağlam binalara da zarar verilmesi ve hasar oluşması nedeni ile yeni çalışma başlatıldı. Yeni düzenleme ile yıkım ruhsatı alınıp, yıkım müteahhidi ve inşaat mühendisi ile anlaşma yapılarak bina yıkımı gerçekleştirilecek.

Bakanlık Düğmeye Bastı: Bina Yıkım Yönetmeliği Geliyor

Son dönemde yapılan yıkım çalışmalarında yakın konumda olan sağlam binalara da zarar verilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalar başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Elazığ ve İzmir depremlerinden sonra yapılan yıkım çalışmalarında elde edilen deneyim ile sorunsuz yıkım çalışmaları için yeni bir yönetmelik hazırlanması için talimat verdi.

BİNALARIN YIKILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK İLE YIKIMLARDA YIKIM MÜTEAHHİDİ VE İNŞAAT MÜHENDİSİ HAZIR OLACAK!

Bakan Murat Kurum tarafından verilen talimat sonrasında "Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik" kapsamında hasarlı binaların yıkılması için yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. Sabah Gazetesi yazarı Seda Tabak tarafından yapılan habere göre şu anda taslak halinde olan düzenleme 6 ay içinde yayımlanacak. 1 sene sonra yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik kapsamında yapı ruhsatı olan tüm binalar ve istinat duvarları yıkım ruhsatı alınarak yıkılabilecek.

Bakanlık Düğmeye Bastı: Bina Yıkım Yönetmeliği Geliyor - Resim 1

Sadece afet riski altında bulunan ve acil olarak yıkılması gereken binalar bu kapsam dışında olmayacak. Yıkılması planlanan binalar için öncelikli olarak yıkım planı hazırlanacak. Daha sonra yıkım ruhsatı alınacak.

Yıkım işleminin gerçekleşmesi için mal sahipleri öncelikli olarak yıkım müteahhidi ve inşaat mühendisi ile anlaşacak. Yıkım ruhsatı alan mal sahiplerinin ruhsat tarihini takip eden 3 ay içerisinde yıkıma başlayacak. 3 aylık süre zarfında yıkım tamamlanacak. Yıkım öncesi komşu parsellere bulunan taşınmaz sahiplerine 3 gün içerisinde haber verilecek. Yıkımı üstlenen müteahhit her türlü çevre koruma tedbirinin alınmasından sorumlu olacak.