Bakanlık Duyurdu, Resmi Gazete'de Yayımlandı! 2 Bölge Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile Balıkesir ve Çankırı'daki iki bölge kesin korunacak hassas alan ilan edildi.

Gündem 30.12.2021 - 12:32 30.12.2021 - 12:34 Büşra Uluşen

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sosyal medya hesabı üzerinden yeni açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Yuvarlak Ada ve Kayalık Ada Doğal Sit alanı ve Çankırı'nın Orta ilçesindeki Sakaeli Köyü Doğal Sit Alanı, 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak tescil ve ilan edildi. 

Cumhurbaşkanı Kararıyla Resmi Gazete'de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararına göre, İstanbul'un Zeytinburnu ilçesine bağlı Kazlıçeşme Mahallesinde sınır ve koordinatları belirlenen alan, Birnu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edildi.

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesi Büyükdere Mahallesinde TEKNOGÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kastamonu merkez Gölemirler Mahallesindeki alan Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Adıyaman'ın merkez Altınşehir Mahallesindeki alan da Adıyaman Üniversitesi Geliştirme Bölgesi ADYÜ Teknokent olarak belirlendi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde:

resmi gazete karar

Bazı Bölgeler Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Yuvarlak Ada ve Kayalık Ada'nın doğal sit alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildi. 

Ayrıca Çankırı'nın Orta ilçeisndeki Sakaeli Köyü Doğal Sit Alanı da kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi. 

Niğde'nin Hıdırlık Mahallesindeki bazı alanlarda da kentsel dönüşüm ve gekişim proje alanı olarak belirlenirken, Erzurum'un Yakutiye ilçesi Topçuoğlu Mahallesi sınırları içindeki taşınmazların Gürcükapı Camii Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acil kamulaştırılması kararı verildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@