Bakanlık fırsatçı emlakçılara savaş açtı! Tek tek belirledi para cezası yağdıracak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fırsatçı emlakçılara savaş aştı. 64 bin kişi belirleyen Bakanlık, tek tek para cezası uygulayacak.

Emlak Haberleri 22.05.2022 - 23:10 22.05.2022 - 23:33 Büşra Uluşen

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, konut fiyatlarında fırsatçılık yapan emlakçılara ve bireysel şahıslara yönelik operasyon başlattı.

Vergi Denetim Kurulu yetkilileri tarafından, konut sahibi olmayı kolaylaştırmak ve sektöre can vermek amacıyla açıklanan konut kredisi paketlerini fırsata çevirip, fahiş fiyat artışları yaparak vatandaşları mağdur eden, vergisel kayıp ve kaçakçılara yol açanlara göz yumulmayacağını ve fırsatçılara yönelik her türlü önlemin alınacağı bildirildi. 

Yüzde 30'luk fiyat artışı yapan 64 bin konut fırsatçısı tespit edildi

Kurul bünyesinde oluşturulan özel bir ekip tarafından yürütülen çalışamalarda, internet satış platformlarından elde edilen veriler, mükelleflerin vergi beyan ve bildirimleri, tapu ve banka gibi bilgiler analiz edildi. Çalışmalar sonucunda, bir günde milyon liraları ve yüzde 30 oranlarını bulan ani fiyat artışları ile vergisel kayıplar tespit edildi. 

Analizlerde riskli oldukları belirlenen inşaat şirketleri ve emlakçılar hakkında, vergi inceleme sürecinin başlatıldığı açıklandı. Bu bilgiler ışığında, gayrimenkul satışlarını gerçek satış bedelinin altında beyan eden ya da hiç beyan etmeyenler hakkında gelir ya da kurumlar vergisi, katma değer vergisi, tapu harcı olmak üzere vergi tarhiyatlarının yapılacağı ve cezaların kesileceği öngörülüyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapacağı çalışmalar sonucunda konutta fahiş fiyat uygulaması yapan ve indirimli faiz paketini ekarte etmeye çalışan emlakçı, inşaat firması ve bireysel satıcılara karşı işlem başlatacak. Böylece haksız fiyat artışının önüne geçilecek ve vatandaşların mağduriyeti giderilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@