Bakanlık İmar Barışı Uyanıklarına Darbe Vurmaya Devam Ediyor!

İmar barışı son başvuru tarihi için geri sayım hızla devam ederken hem başvuru yapmayan hem de başvuru yapan kişilere kritik uyarılar geldi.

Bakanlık İmar Barışı Uyanıklarına Darbe Vurmaya Devam Ediyor!

İmar barışı son başvuru tarihi için geri sayım hızla devam ederken hem başvuru yapmayan hem de başvuru yapan kişilere kritik uyarılar geldi.

İmar barışı başvurusunda bulunmayan kişilere 31 Aralık 2018 tarihine kadar ellerini çabuk tutma uyarısı gelirken başvuru yapan kişilere ise imar barışı hatalı beyan düzeltme uyarısı geldi.Yapı Kayıt Belgesi İptal Edilecek, İmar Barışı Ücreti Geri Ödenmeyecek!Konu hakkında açıklamada bulunan Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Süleyman Gün "Burada genelde yapılan yanlışlıklar vatandaşların evlerini 'basit tarımsal yapı' olarak kayıt yaptırmasıdır. Bunlarla ilgili şikayet geldiği durumlarda belgelerin iptali ve suç duyusunda bulunuyoruz.Vatandaşlarımız yanlış beyanlarını düzeltme hakları var. Bu şekilde davranırlarsa süreç daha sağlıklı işler. Yaylaya kaçak yapı yapmışlar. Bu yapılar konut amaçlı kullanılıyor ama 'basit tarımsal yapı' olarak sisteme giriliyor. 'Basit tarımsal yapı' tarımsal malzemelerin koyulacağı depodur.Genellikle daha az para vermek için bu tür işlemler yapıyorlar. Bu şekilde 2 bin lira ödenecek yere 300 lira ödeniyor. 2018'de bina yapmış ve belediye tarafından mühürlenmiş ancak 31 Aralık 2017'den önce yapılmış gibi sisteme girenlerle ilgili takiplerimiz sürüyor. Biz belediyenin mühürleme tutanaklarından bunları tespit ediyoruz" dedi.Yapı Kayıt Belgesi Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılacak?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen başvuruların sayısının artması ile beraber eski yapılan başvurulara düzeltme hakkı getirdi. E Devlet üzerinden yapı kayıt belgesi doldururken eksik ya da hatalı bildirimde bulunan kişi düzeltme butonu sayesinde bu bilgileri düzeltecek ve ek ödeme çıkarsa bu tutarı da ödeyerek ceza almaktan kurtulacak. İşte o açıklama metni;"09.08.2018 tarihinden önce Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuruda bulunarak, hatalı veya eksik beyanda bulunduğu halde, Yapı Kayıt Belgesi için ödeme yapmış ve bu hatalı veya eksik beyanla Yapı Kayıt Belgesini almış olan vatandaşlarımız, e-devlet platformu üzerinden “Güncelle” komutu yardımıyla gerekli düzeltmeleri yapabileceklerdir.Değişikliğe onay verildiğinde, daha önce alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek, güncellenen başvuru için yeni bir belge üretilecektir. Beyan edilecek yeni bilgiler; ada/parsel değişikliği, adres değişikliği, bağımsız bölüm sayısı değişikliği ile sınırlı, dolayısıyla, daha önce yapılmış olan ödeme tutarını değiştirmeyen nitelikte ise işleme onay verdikten hemen sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilir.Beyan edilecek yeni bilgiler, ek ödeme yapılmasını gerektiriyor ise bu ödeme yapıldıktan ve doğrulanmış cep telefonu numarasına gelen kısa mesajdan sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilir."Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"