Bakanlık, konut kredisi paketi ardından türeyen fırsatçıları yakın markaja aldı: 64 bin kişi listede!

Konut kredisi müjdesi verildikten sonra konutta fahiş fiyat uygulaması yapan kişiler Bakanlık tarafından belirlendi. 64 bin kişi fırsatçılık yaptığı gerekçesiyle listede yerini aldı.

Emlak Haberleri 20.05.2022 - 09:12 20.05.2022 - 09:13 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konut finansman paketini açıklaması ardından internet sitelerinde yer alan ev ilanlarına bir anda zam yapıldı. Fırsatçılık peşinde olanlar için ise Bakanlık harekete geçti. 

Fahiş fiyat uygulayanlara para cezası

Konut fiyatlarındaki artış sonrasında, hükümet tarafından yeni konut finansman paketi devreye alındı. Düşük faizli kredi müjdesinin verilmesinden saatler sonra fırsatçılar hemen ortaya çıkarak evlerin fiyatını pahalandırdı. Durum böyle iken kredi planı saf dışı bırakılmış ve evleri satın almayı düşünen kişiler mağdur edilmişti.

Milliyet'in haberine göre, bu konuya ilişkin cezalandırma Kabahatler Kanunu'nda bulunabiliyor. Hapis cezası gibi bir yaptırım olmamasıyla birlikte sadece idari para cezası uygulanabileceğine yer veriliyor. 

Avukatlar, fahiş fiyat artışı yapan kişilere 100 bin liraya kadar para cezası uygulanabildiğini belirterek, eğer bu kişiler emlakçı ise meslekten men veya ilgili meslek kuruluşlarından cezalar da alabilmektedir. 

Konut fırsatçılarına vergi denetimi

Ticaret Bakanlığı, konutta fahiş fiyat uygulaması yapan kişilere yönelik vergilendirme planını devreye sokuyor. Fahiş fiyat artışı yaparak konut satanlar tapu harcı, gelir vergisi ve KDV açısından denetim altında olacaklar. 

Bu kişiler, internette ilan ettikleri fiyattan daha düşük bir miktar bedeller tapudan satış yapmaları durumunda, iki bedel arasındaki farkın alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2'si olmak üzere vergi cezalı olarak tapu harcı alınacak. Ayrıca satış kazancının yüzde 15'i ile yüzde 40'ı arasında gelir vergisi de talep edilecek. 

Bakanlık tarafından yapılan denetimlerde, fahiş fiyat uyguladığı belirlenen 64 kişi listeye alındı. 

Konutta fahiş fiyat uygulayanlar nereye şikayet edilir?

Konutta fahiş fiyat uygulaması yapan kişiler için şikayet başvurusu yaparak dilekçe verilebilmektedir. ancak daha kolay bir yöntem olan elektronik başvuru kullanılarak daha hızlı bir sonuç almak mümkündür. Şikayetleri Ticaret Bakanlığı'na veya il müdürlüğüne ve de CİMER üzerinden gerçekleştirmek mümkündür.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@