Bakanlık konut satışlarını denetime aldı: Komisyon tek tek yazı gönderiyor!

Konut alım ve satımlarını denetlemek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, 'Ön Tespit ve İZah Değerlendirme Komisyonu' birimini kurdu.

Emlak Haberleri 22.06.2022 - 11:38 22.06.2022 - 11:38 Büşra Uluşen

Konut fiyatları ve kiraları her geçen gün yükselirken Bakanlıklar bir araya gelerek  fahiş fiyatları düşürmek için yeni yöntemler deniyor. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, illerde '' Ön Tespit ve İzah Değerlendirme Komisyonu '' adı altında bir birim oluşturuldu. Komisyon tarafından konut alan ve satanlara bir yazı gönderildi. 

Konut satışlarındaki fahiş fiyatı durdurmak için komisyon kuruldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı '' Ön Tespit ve İzah Değerlendirme Komisyonu '' adı altında bir birim oluşturdu. Konut alan ve satanlara gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi. 

- '' Vergiye uyum maliyetlerinin azaltılması gibi amaçlarla ' İzaha Davet Müessesesi ' ihdas edilmiştir. 

- Yapılan izahın yeterli bulunması halinde bir vergi incelemesi ya da takdire sevk işlemi yapılmamakta,

- Tespit edilen hususlarla ilgili olarak beyanname verilmesi durumunda, vergi ve izah zammının belirlenen sürede ödenmesi şartıyla vergi ziyaı cezası ( yüzde 20 oranında) uygulanarak mükellefler daha ağır müeyyidelerden korunmakta,

- Yapılan izahın yeterli bulunmaması ve beyannamenin de verilmemesi durumunda ise vergi incelemesi ya da takdir komisyonuna sevk işlemi yapılmaktadır '' ifadeleri yer aldı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut alım satımını mercek altına alarak tüm işlemleri tek tek denetliyor. Bu denetleme ile fahiş fiyatların önüne geçilmesi, konut fiyatının tapuda farklı gerçekte farklı olması gibi durumların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda oluşturulan komisyon illere yazı göndererek denetimde olduğunu gösterdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@