Bakanlık Yeni Listeyi Açıkladı Bu Kişilere Yasak Yok! Kapanmadan Muaf Olanlar

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan kapanma ve kısıtlama genelgesinde bazı vatandaşların yasaklardan muaf olduğu duyuruldu. İçişleri Bakanlığı'nın listesinde olanlar...

Bakanlık Yeni Listeyi Açıkladı Bu Kişilere Yasak Yok! Kapanmadan Muaf Olanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında yasaklara ilişkin tüm kararlar açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan ettiği yasaklar kapsamında iki haftalık kısıtlama uygulanacak.

Sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması, işyerlerinin kapalı olacak olması ve benzeri çok sayıda düzenleme hayata geçirildi. Yeni gün itibariyle başlayacak olan yasaklara dair ise İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. Bakanlığın genelgesinde yasaklardan muaf olacakların listesi yer aldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YASAKLARDAN MUAF OLACAKLARI AÇIKLADI

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan muafiyet listesinde görevleri itibariyle yasakların dışında olacaklar bildirildi. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması gibi tedbirlerin dışında olacaklar şu şekilde ilan edildi.

1. TBMM üyeleri ve çalışanları.

2. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil)

3. Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT ve din personelleri.

4. Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD çalışanları ve bu tür kurumlarda gönüllü çalışanlar.

5. Sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastanelerinde çalışanlar.

6. Zorunlu sağlık randevusu olanlar.

7. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,

8. Yurt içi ve dışı taşımacılık çalışanları; ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde kargo dahil çalışanlar.

9. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar.

10. . Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri ve gönüllü çalışanlar.

11. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

Tüm Bunların Dışında

Basında çalışanlar, Akaryakıt istasyonlarında çalışanlar, lastik tamircileri, sebze/meyve ve su ürünleri toptancı hallerinde çalışanlar, fırınlarda çalışanlar, cenaze işlerinde görevli personeller, kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları, toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetleri çalışanları, şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücüleri

Yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar, araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri.