Bakanlıklar Bölünecek, Berat Albayrak Geri Dönecek İddiası! BBC'den Siyaseti Hareketlendiren Kabine Değişikliği Haberi!

AK Parti'de 7 Olağan Kongre hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken 2023 seçimlerine dair planlamalar da yapılıyor. Parti yönetiminde ciddi bir değişimin olacağına dair beklenti kulislerde dillendirilirken kabinede de değişimler için harekete geçildiği bildirildi. Konuya dair BBC Türkçe'den önemli bir iddia geldi.

Bakanlıklar Bölünecek, Berat Albayrak Geri Dönecek İddiası! BBC'den Siyaseti Hareketlendiren Kabine Değişikliği Haberi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimindeki AK Parti'nin 2023 seçimleri için çalışmalara başladığı ve parti yönetimi ile kabinede büyük değişimlerin meydana geleceği bir süredir siyaset kulislerinde konuşuluyordu. Bu konuda BBC Türkçe tarafından geniş çaplı bir iddia gündeme getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu iddiaya göre kabinede büyük değişimler yapmaya hazırlanıyor.

KABİNE DEĞİŞECEK İDDİASI

BBC Türkçe tarafından ortaya atılan iddiaya göre 2018'de oluşturulan kabinede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak haricinde bir değişim yaşanmadı. 2019 yerel seçimlerinde çok sayıda büyükşehir belediyesini kaybeden Ak Parti'de değişim sinyalleri verilmiş ama bu değişimler kırgınlıkların oluşmaması için kongre sonrasına ertelenmişti.

ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANABİLİR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta sonu mesaisini AK Parti yönetimi ve kabine değişimlerine ayırdığı iddia edildi. BBC Türkçe'nin iddiasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan randevularını iptal ederek sıkı bir çalışmaya girdi. Değişecek olan bakanların bir kısmının MYK'ya alınacağı ve bunun için kabine değişikliğinin Çarşamba günü gerçekleşecebileceği iddia edildi.

2018'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bakanlarını belirleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanların seçiminde alanında uzman olan ve siyasetle çok ilişkisi bulunmayan teknokrat isimlerden yapmıştı. Bu süreç içerisinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasetle ilişkisi çok yüksek olmayan bakanlardan yana zaman zaman MYK toplantısında şikayetlerini dile getirmişti. Şimdi ise siyaset kökenli isimlerden bir kabine oluşturma kararı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda adımlar atmaya hazırlanıyor.

ÖMER ÇELİK'E KABİNE YOLU

Yeni kabineye girecek olan isimler büyük bir merak konusu olmaya devam ederken BBC Türkçe bu isimler hakkında da iddiada bulundu. Buna göre AK Parti'nn Parti Sözcüsü olan Ömer Çelik'in kabineye girebilecek isimler arasında bulunuyor. Binali Yıldırım'ın ismi ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak geçiyor.

BERAT ALBAYRAK GERİ DÖNÜYOR

Yeni kabineye dair en çarpıcı iddia ise Berat Albayrak hakkında oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde defalarca savunduğu Berat Albayrak'ın yeniden kabineye girebileceği iddia edildi. Bu iddiaya göre Berat Albayrak'ın yeni göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olabilir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak da görevlendirilebileceği iddia edilen Berat Albayrak'ın dönüşünün Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasıyla daha da kuvvetlendiğinin altı çizildi.

BAKANLIKLAR BÖLÜNECEK

Kabine değişikliğine ilişkin bir diğer iddia da bazı bakanlıkların yeniden bölünebileceği oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi birleştirilmiş bakanlıklarda iş yükünün arttığı ve bölünme gerçekleştirilerek bakanlık sayılarının yükseltilebileceği iddia edildi. Buna göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik bakanlığı bölünecek. Kurulacak olan Çalışma Bakanlığı için ise Faruk çelik'in ismi geçiyor.

Emlak365.com