Bakanlıktan Dev Destek! Kendi Evini Yapmak İsteyene 0.33 Faiz Desteği İle 2 Yıl Ertelemeli 400.000 TL Kredi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2022 yılına ilişkin vereceği faiz desteği rakamlarını güncelledi. Kentsel dönüşüm faiz desteği kimlere verilir? Kentsel dönüşüm konut kredisi başvurusu

Finans 07.02.2022 - 11:10 07.02.2022 - 11:18 Gülcan Özer

Bankaların faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken devreye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı girdi. Bakanlık tarafından 2022 senesinde evini kentsel dönüşüme veren kişilerin yeni ev almak ya da evini yaptırmak için verilecek olan kredi desteği miktarları belirlendi. 

Yapılan açıklama kapsamında 2022 yılında verilecek olan kentsel dönüşüm konut kredisi desteği miktarı arttırılmış oldu. 6306 sayılı Kanun kapsamında, yapısı riskli olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin bankalardan kullanacağı kredilere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı faiz desteği verecek. 

KENDİ EVİNİ YAPMAK İSTEYENE KREDİ DESTEĞİ! KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NEDİR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilecek olan faiz desteği hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında 2022 yılında uygulanacak olan rakamlar belli oldu. 6306 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında konutunu ve/veya işyerini kendi imkanları ile yapmak ya da edinmek isteyen kişilere yönelik olarak faiz desteği sağlanacak. 

çevre ve şehircilik bakanlığı faiz tablosu kentsel dönüşüm

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KENDİ EVİNİ YAPANA 400 BİN TL KREDİ VERECEK! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak protokole imza atan 18 banka üzerinden kredi desteği verileceği açıklanmıştı. 2022 yılında yapılan açıklama ile; 

Güçlendirme Kredisi olarak 2 yıl ertelemeli 10 yıl vadeli 160 Bin TL Konut Kredisi, 

Konut Yapım Kredisi olarak 2 yıl ertelemeli 10 yıl vadeli 400 Bin TL Konut Kredisi, 

Konut Edinme Kredisi olarak 1 yıl ertelemeli 10 yıl vadeli 400 Bin TL Konut Kredisi, 

İşyeri Yapım Kredisi olarak 2 yıl ertelemeli 7 vadeli 400 Bin TL Konut Kredisi, 

İşyeri Edinme Kredisi olarak 1 yıl ertelemeli 7 yıl vadeli 400 Bin TL Kredi desteği sağlanacak. 

vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi-5

EN UYGUN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Bakanlık tarafından A sınıfı konutlarda yüzde 0.41 oranı ile, B sınıfı konutlarda yüzde 0.37 oranı ile ve Standart konutlarda ise yüzde 0.33 faiz desteği bakanlık tarafından verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen destek düşüldükten sonra en uygun kentsel dönüşüm konut kredisi veren banka yüzde 0.88 oranı ile Vakıfbank tarafından veriliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@