Bakanlıktan OGS depozito ücreti kararı! Cihaz bedeli iade edilecek mi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, OGS depozito ücretinin iadesine ilişkin alınan kararı açıkladı. Vatandaşlar OGS cihaz bedeli iade edilecek mi sorusunun yanıtı ararken açıklama geldi.

Finans 20.04.2022 - 11:35 20.04.2022 - 11:36 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz haftalarda OGS sistemi kaldırılmış ve elektronik geçiş sistemi tamamen HGS'ye aktarılmıştı. OGS cihazı alırken depozito ödeyenler ise ücretlerinin ne zaman iade edileceğini merak ediyordu. Ancak Bakanlık'tan gelen açıklama beklentileri boşa çıkardı.

40 dolarlık OGS depozitosu iade edilmeyecek!

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 31 Mart tarihinden itibaren köprü ve otoyol gişelerinde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kaldırıldı. 1 milyon 200 bin kullanıcının OGS cihazlarını alırken ödediği 40 dolarlık depozito bedeli ile ilgili Bakanlık'tan önemli bir karar çıktı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, güvence bedelinin cihaz sahiplerine iade edilmeyeceğini duyurdu.

Vatandaşlar, OGS depozitosu için umutlu bir şekilde beklerken, cihaz bedelinin iadesi için bankalara başvuran vatandaşlar, bedelin depozito değil cihaz bedeli olduğu yanıtını almıştı. Gelen tepkiler üzerine açıklama yapma gereksinimi duyan Bakanlık, cihaz bedelinin geri verilebileceğini ya da HGS hesabında bakiye olarak kullanılabileceğini ifade etmişti. 

OGS cihaz bedeli konusunu Meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili Burhanettin bulut, söz konusu bedelin iade edilip edilmeyeceğine yönelik bir soru yöneltti. Soru önergesini yanıtlayan Karaismailoğlu ise OGS cihazı yerine ücretsiz olarak HGS etiketi verileceği için OGS cihazı alınırken ödenen cihaz bedelinin iade edilmeyeceğini ifade etti. Bakan Karaismailoğlu, hesap açıldığı sırada alınan depozitonun ise iade edileceğini belirtti. 

Ayrıca Karaismailoğlu, OGS hesaplarında kalan bakiye ile ilgili de konuşarak, OGS cihazının iptal tarihi öncesindeki tarihlere ait OGS geçişlerinin hesaptaki bakiyeden tahsil edildikten sonra iade işleminin gerçekleştirileceğini ifade etti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@