Bakkallarda Poşet Ücretli Mi, Poşet Uygulaması Nasıl Olacak, Kaç Para Ücret Alınacak?

Türkiye paralı poşet uygulamasına adapte olmaya çalışıyor. Naylon poşet kanunu hayatımızda neleri değiştirecek, bakkallarda poşet ücretli mi, uygulama nasıl olacak?

Gündem 02.01.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Türkiye paralı poşet uygulamasına adapte olmaya çalışıyor. Naylon poşet kanunu hayatımızda neleri değiştirecek, bakkallarda poşet ücretli mi, uygulama nasıl olacak?

Halk arasında naylon poşet kanunu adı ile anılan Yeni Çevre Kanunu  1 Ocak 2019 tarihi itibari ile uygulamaya başlandı. Bakkallarda Poşet Ücretli Mi?Evet, ne yazık ki bakkalarda da poşet ücretli oldu. Bakkallardan alışveriş yapan kişiler mevye, sebze ve ekmek konması için kullanılan ince naylonlar hariç diğer poşetler için ücret ödeyecekler. Hangi Poşetler Ücretsiz Olacak?Ücretsiz olacak poşetler hakkında Bakan Kurum "Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık.Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek" açıklamasında bulunarak ücretsiz poşetler hakkında bilgiyi kamuoyunu bilgilendirmişti. Marketlerde / Bakkalarda Poşet Kaç Lira Oldu?Bakkallarda poşet ücreti olarak 25 kuruş toplanacak. Toplanan paralar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılacak olan hesaplarda toplanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplanacak poşet paraları nereye gidecek sorusuna "Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak.Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üreteceğiz." yanıtını vermişti. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@