Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Çin'i Maraş'a Bağlayan Köprü Oldu!

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı hakkında açıklamalarda bulunan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt proje ile Çin'i Maraş'a bağladıklarını dile getirdi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Çin'i Maraş'a Bağlayan Köprü Oldu!

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı hakkında açıklamalarda bulunan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt proje ile Çin'i Maraş'a bağladıklarını dile getirdi.

Demir Yolları Hızlı Tren Projeleri İle Kalkınıyor



Türkiye'nin son yıllarda hızlı tren projeleri ile ulaşımda şaha kalktığını dile getiren TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt Ankara -Konya Yüksek Hızlı Tren projesinin devamı olarak üretilen yeni proje sayesinde hattın Konya, Karaman, Uluşkışla, Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş'a kadar uzandığına dikkat çekti.



Kurt yapmış olduğu açıklamada "Konya-Karaman hattını tamamladık. Karaman- Ulukışla hattımızın inşaatı devam ediyor. Mersin-Adana hattımızı dörde çıkartıyoruz. Adana-Toprakkale inşaatı kısmen devam ediyor. Bu koridor üzerindeki en büyük sanat yapılarından olan Bahçe-Nurdağı üzerindeki 10 kilometrelik tünel inşaatımız devam ediyor. Nurdağ'dan Gaziantep'e alt yapı yatırımları devam ediyor." diyerek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın önemine de dikkat çekti.



TCDD Çin'i Maraş'a Bağladı



Demiryolu hattı sayesinde Türkiye Devlet Demir Yolları olarak Çin'i Maraş'a bağladıklarını belirten Kurt "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'yla biz Kazakistan'ı, Türkmenistan'ı Özbekistan ve Çin'i demiryolu hattıyla Mersin'e, İskenderun'a, Gaziantep'e, ülkemizin batısına ve aynı şekilde Maraş'a bağlamış olduk. Açılış tarihiden bugüne kadar 4 bin 500 kilometrelik destinasyonlardan 50 bin ton sanayicimizin, ihracatçımızın kullanmış olduğu yükleri demiryoluyla taşımayı başardık." dedi.



Kahramanmaraş lojistik merkezi hakkında da açıklamalarda bulunan Kurt yaklaşık 100 milyon liralık yatırım ile hayata geçirilen tesis için konteyner taşımacılığı için demir yollarını cazip hale getirmek üzere çalıştıklarını belirterek Kayseri - Mersin tren hattı üzerinden yaptıkları konteyner taşımacılığını hatırlatarak "Orada bütün sanayi kuruluşlarının konteyner trafiğinin yaklaşık yüzde 70'ini bu trenlerimizle başarmış durumdayız. Aynı modeli inşallah Kahramanmaraş'ta da yapmayı düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.



Emlak365.com