Balkonda alt komşusunun üzerinde halı silkeleyenler dikkat! İdari ceza ile karşılaşabilirsiniz

Bazı alışılagelmiş hareketler 2022 apartman kuralları kapsamında seç teşkil edebilir. Vatandaşlar apartman içerisinde ortak yaşam alanında bu kuralların tamamına dikkat etmek zorundalar.

Emlak Haberleri 06.05.2022 - 15:33 06.05.2022 - 15:33 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Vatandaşların çok büyük bir kısmı artık apartmanlarda yaşıyor. Ortak yaşam alanı olan apartmanlarda ise belli başlı kurallar bulunuyor. Bu kurallara uyulması huzurlu bir yaşam alanı için çok önemli olurken bu kuralların birçoğu ise yasal olarak koruma altındadır. Komşuların haklarının belirlendiği bu kurallar arasında dikkat edilmese de günlük birçok başlık bulunuyor. 

HALI SİLKELEMEK ASLINDA YASAK

Apartmanda yaşayan vatandaşlar temizlik dönemlerinde alt katlarda yaşayanlara aldırış etmeden halı silkeleme gibi eylemlerde bulunuyorlar. Ancak bu uygulama yasak ve yaptırımı bulunuyor. 

Diğer komşuların rahatsız olacağı her türlü eylem Kat Mülkiyeti Kanununda yasaklanmıştır. Konuya uzman isimler ise halı silkelemek eylemine ilişkin "Apartmanlarda cam veya balkonlardan eşya silkelemek, yüksek ses, gürültü yapmak, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesine aykırı ve yasak" açıklamasında bulundular. 

Peki 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu nedir?

Ortak yaşam alanında vatandaşlar için hangi eylemlerin yasak olduğuna ilişkin mevzuat detayının yer aldığı kanun, uyulması gereken kuralların çerçevesini oluşturur. Bu kapsamda 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nda halı silkemek ve diğer benzer eylemlere ilişkin hükümde şu ifadeler yer alır. 

“Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler"

Söz konusu rahatsızlık veren eylem hakkında yargıda emsal kararlar bulunuyor. Sürekli devam eden ve çözüm bulunamayan rahatsızlık veren eylemler sonunda yargıdan evin tahliyesine kadar uzanan kararlar çıkabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@