Balkonu daireye katan müteahhide faizli tazminat şoku!

Sözleşmeye aykırı bir şekilde davranarak balkonu daireye kaçan müteahhit, yüklü tazminat ödemek zorunda kaldı. Mahkemeden konu hakkında emsal karar çıktı.

Balkonu daireye katan müteahhide faizli tazminat şoku!

Kahramanmaraş'ta iş insanı U.Ç, 2014 yılında çocukluk arkadaşının ortak olduğu bir müteahhitlik firmasının Adana'da yapacağı lüks rezidanstan 2 adet daire almaya karar verdi.

4 oda 1 salon daireler için 560 bin lira ödeyen U.Ç, inşaat yapılırken dairelerin hem çok küçük hem de balkonun yatak odasına dahil edildiğini fark etti. Sözleşmede belirtildiği gibi inşa edilmeyen evden vazgeçen U.Ç, parasının iade edilmesini istedi ancak olumlu bir yanıt alamadı.

Müteahhit balkonları odaya katmış

Satın aldığı dairelerin tapusunu alan U.Ç, müteahhidin ayıplı ürün sattığını iddia ederken Adana 2'nci Tüketici Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme ise dairelerin büyülüğüne göre brüt 200 metre değil, brüt 117 m2, net 76 m2 kare olarak inşa edildiğini, balkonların kapatılarak ruhsata aykırı şekilde oda yapıldığını ve odaların giriş kapılarının bağımsız olması gerektiğini belirtti.

Sözleşmede 4+1 olarak belirtilen dairelerin aslında 3+1 olduğu vurgulanan raporda, dairelerin ayıplı olduğu ve her iki dairenin ayıp bedelinin 135 bin 114 lira olduğu ifade edildi.

Emsal karar çıktı!

Firma yetkilileri ise U.Ç'nin daireleri gezdikten sonra beğenerek aldığını ve bu sebeple davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme ise, söz konusu odaya yatak odasından geçildiğini, imar planında bir odadan diğer odaya geçilerek odaların düzenlenmesine ait bir hükmün olmadığı, yatak odasındaki balkonun kapatılmasının yönetmelikte yer almadığını belirtti.

Bu gerekçeler ışığında mahkeme, müteahhidin bilirkişi raporundaki bedeli faiziyle birlikte U.Ç'ye ödenmesine hükmetti. Yargıtay tarafından onanan karar sonrasında, mağdur olan U.Ç'ye müteahhitlik firmasının 195 bin lira ödeme yapmasına karar verdi.