Balta İfrazı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu haberimizde sizlere bir emlak terimi olan Balta İfrazı Nedir? Nasıl Yapılır? hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunacağız.

EMLAK TERİMLERİ 24.02.2019 - 23:38 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Bu haberimizde sizlere bir emlak terimi olan Balta İfrazı Nedir? Nasıl Yapılır? hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunacağız.

İfraz demek tapu kütüğünde yapılan ayırma işlemi demektir. İfraz ile tapu kütüğünde tek bir parsel ile kayıtlı olarak görünen bir taşınmazın bazı teknik usullere göre haritalar aracılığı ile belli parsellere bölünmesi ve tapu kütüğünde herhangi bir sayfaya tescil edilmesi işlemi olarak bilinmektedir.Balta İfrazı Ne Demektir?Haritalar üzerinden ifraz işlemi yapılırken yola bakmayan cephelerde ve arka kısımlarda parselin yola bağlı olabilmesi için bir yol belirlemesi yapılır bu belirlemeden sonra oluşan ve baltayı aldıran bir şekil oluşmasından dolayı bu ifrazlara balta ifrazı denilebilmektedir.Balta ifraz işlemi malik ya da daha fazla malikin istemi ile yapılabileceği gibi devletin kamulaştırma işlemi sonucunda da yeşil alanlar gibi kamu yararı olan yerlerde kimsenin rızası alınmadan da yapılabilmektedir.Balta ifrazı Nasıl Yapılır?Balta ifraz, işleminin yapılma usulünden bahsedecek olursak, Öncelikle imar planlarına uygun bir şekilde arsaların haritalarının hazırlanması gerekmektedir ve kamulaştırılacak alanlar bu haritalar üzerinden belirlenmelidir. Belirlenen bu arsalar belediyenin ve mücavirin alanları içerisinde yer ediniyorsa ifraz işlemi için, belediye encümeni ve belediye bu alan dışında kalıyorsa; il idare kurulunun onayı ile gerçekleşir. İfraz işlemlerinin gerçekleşebilmesi için bu işlemlerin 1 ay içerisinde belirtilen merciler aracılığıyla askıya alınması gerekmektedir. Bu işlemlerin duyurulması ise ilan vasıtası ile gerçekleşmektedir.Bir aylık süre zarfının sonucunda da imar planları netlik kazanır. Bu imar planlarının 15 gün içerisinde tescil işlemlerinin yapılması için ilgili tapu sicillerine gidilmesi gerekmektedir. Tapu sicil müdürlüğü ise bu tescil işlemlerini 1 ay içinde sonuçlandırıp, duyurmakla yükümlüdür. Eğer sonuç olumlu ise tüm bu işlemlerin sonucunda da balta infaz işlemlerinin hepsi gerçekleşmiş ve sonuca bağlanmış olmaktadır.Haber Kaynağı: Emlak365.com

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@