Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş'te nelere gidilir? Bangladeş'in tarihi ve doğal güzellikleri nereleridir? Bangladeş’te gezilecek yerler Güney Asya’da bulunan en güzel, tarihi ve doğal güzellikleri barındırmaktadır. Hindistan ile sınır komşusu olan bu ülkede, İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Başkent olan Dakka Bangladeş’in en büyük ve kalabalık şehirdir. T.C umama mahsus/bordo pasaport sahipleri Bangladeş seyahatleri için vize almak zorundadır. Diğer pasaportlarda ise 90 güne kadar vizesiz seyahat etme hakk

Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş'te nelere gidilir? Bangladeş'in tarihi ve doğal güzellikleri nereleridir?

Bangladeş’te gezilecek yerler Güney Asya’da bulunan en güzel, tarihi ve doğal güzellikleri barındırmaktadır. Hindistan ile sınır komşusu olan bu ülkede, İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Başkent olan Dakka Bangladeş’in en büyük ve kalabalık şehirdir. T.C umama mahsus/bordo pasaport sahipleri Bangladeş seyahatleri için vize almak zorundadır. Diğer pasaportlarda ise 90 güne kadar vizesiz seyahat etme hakkı bulunmaktadır.Bangladeş’te Gezilecek Tarihi YerlerBangladeş Gezi Rehberi - Resim 1Bangladeş’teki tarihi mekanlar MÖ 1000’li yılara uzanan yerleşim alanı olması sebebiyle oldukça ilgi çekicidir. Bölgede birçok tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır.
 • Ahsan Manzil: Nawab ailesinin resmi konutu olan oldukça büyük ve gösterişli bir saraydır. Buriganga Nehri kıyısında yer alan saray, müze olarak ziyaret edilebilmektedir. Dakka’da yer alan bu saray pembemsi bir renge sahip olmasıyla oldukça ilginç bir mimariye sahiptir. Bangladeş’in en çok ziyaretçisi olan tarihi mekanıdır.

 • Lalbagh Kalesi: Başkent Dakka’nın doğu bölgesinde yer alan kale, 17. yüzyılda inşa edilmiştir. İnşası 10 yıl süren bu kale oldukça görkemli ve ilgi çekicidir.

 • Dhakeshwari Ulusal Tapınağı: Başkent Dakka’da bulunan meşhur bir Hindu tapınağıdır. Dhakeshwari kelime anlamı olarak ‘Dakka Tanrıçası’ anlamına gelmektedir. 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, Sena ismi verilen bir mimari teknik kullanılarak yapılmıştır. Tapınağın dış mimarının güzelliği yanı sıra içerisinde de oldukça ilgi çekici heykeller yer almaktadır.

 • Kurtuluş Savaşı Müzesi: Pakistan’dan kurtulmak için Bangladeş halkının verdiği kurutuluş mücadelesi anısına açılan bir müzedir. 1996 yılında hizmete açılmış olan müze, sayısız eser ve sergiler barındırmaktadır.

 • Bangladeş Ulusal Müzesi: Dakka’da bulunan kurum, etnografik ve dekoratif eserlerin yanı sıra medeniyet, doğal tarih ve klasik sanat eserlerini sergilemektedir. 1913 yılından bu yana hizmete açık olan bu kurum, en fazla turist ağırlayan yerlerden biridir. Savaş yıllarına ait işkence aletleri, Bengal Kaplanı heykel çalışmaları, ülkeyi karış karış gösteren haritalar ve birçok dikkat çekici eser sergilenmektedir.

 • Jatiyo Sriti Shoudho: Dilimize ‘Ulusal Şehitler Anıtı’ olarak çevrilen, Bangladeş’in simgelerinden biri olan anıttır. 46 metre yüksekliğe sahip olan bu anıt, 1982 yılında inşa edilmiştir. 1971 yılında gerçekleşen Bangladeş Bağımsızlık Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilmiştir.

 • Altmış Kubbe Camii: Bangladeş Saltanat döneminden kalma en büyük camidir. 1442- 1459 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Hint Yarımadası’nın en değerli manevi yapıların biri olan bu camii büyüleyici kubbeleri ile ünlüdür. Camii 60 sütun ve 77 kubbe bulunmaktadır.

 • Yıldız Camii: Adını süslendiği mavi yıldızlı motiflerle kaplı bir camidir. 5 kubbesi ve 4 minaresi bulunan cami, sade mimarisi ile dikkat çekmektedir.Bangladeş’te Gezilecek Modern MekanlarBangladeş Gezi Rehberi - Resim 4Bangladeş’te gece hayatı çok hareketli değildir. Geç saatlere kadar açık olan gece kulübü ve bar bulmak zordur. Özellikle Dhaka gece hayatı yabancıların yaşadığı mahallerde bulunan gece kulüpleri haricinde durgun olmaktadır. Dakka’da Gülşan 1. Ve 2. bölgesinde yer alan Hotel Westin’in içinde yer alan gece kulüplerini ziyaret edebilirsiniz. Bunların haricinde underground olarak geçen gece kulüpleri yer almakta fakat güvenlik açısından tavsiye edilmemektedir.
 • Shishu Park: 1979 yılında 15 dönüm arazi üzerine kurulan park, ilk çocuk eğlence parkı olarak önem taşımaktadır. Her gün en az 6 bin kişinin ziyaret ettiği parkta; salıncaklar, atlı karınca, oyunca trenler gibi pek çok hizmet sunulmaktadır.

 • Bashundhara City Shopping Complex: Oldukça modern bir AVM olan bu yerden alışveriş yapabilirsiniz. Hem halkla iç içe olabileceğiniz hem de modern bir alışveriş keyfi yaşayabileceğiniz bir mekandır.

 • Jamuna Future Park: Modern bir mimariye sahip olan alışveriş merkezinden, uygun fiyatlara kaliteli ürünler satın alabilirsiniz. Sinema salonları ve restoranların bulunduğu bu yer her gün çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bangladeş’teki modern mekanlar arasında yer alan ve keyifli alışveriş seçeneği sunan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu kompleks içerisinde yer alan ‘The Club Cube Dhaka’ gece kulübüne giderek eğelenebilirsiniz.Bangladeş’te Gezilecek Doğal GüzelliklerBangladeş Gezi Rehberi - Resim 7Bangladeş’teki doğa harikaları seyahatinizin huzurlu ve harika manzaralarla dolmasını sağlayacaktır. Doğal güzellikleri ile mest olacağınız bu ülke, yeşillikler içerisinde ve doğa ile iç içe manzaralar sunmaktadır.
 • Dhanmondi Gölü: Dakka’da bulunan bu göl, etrafında yürüyüşler yapabileceğiniz ve kayığa binip doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir yerdir.

 • Cox Bazar Bölgesi: Bangladeş’in güney kısmında bulunan Cox Bazar Bölgesi, dünyanın en kesintisiz ve uzun kumsalına sahiptir.

 • Saint Martin Adası: Bangladeş’e 8 kilometre uzaklıkta olan bu ada, ‘Deniz’in İncisi’ olarak anılmaktadır. Doğal güzellikleri ve harika plajları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.Bangladeş’in Meşhur YemekleriBangladeş Gezi Rehberi - Resim 10Bangladeş yemekleri Hindistan’a olan yakınlığı sebebiyle, mutfağından etkilenmiştir. Bu sebeple yemek kültürü bol baharatlı bir yapıdadır. Kentin sokaklarında bulunan birçok sokak satıcısı ve tezgâhtan Hint yemekleri satın almanız mümkündür.
 • Aloo Bharta: Bangladeş’in geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. Hint tarzı ile yapılan bir patates püresidir. Çeşitli baharatlar ve yeşil soğan eklenerek yapılmaktadır.

 • Tehari: Dana etiyle hazırlanan bu yemek, hardal yağı ve pirinç kullanılarak yapılmaktadır.Bangladeş’te Gidince Mutlaka YapılacaklarBangladeş insanları oldukça sevecen ve yardımseverdir. Kültürlerini tanımak ve Bangladeş’in sunduğu zengin mutfaktan farklı tatlar için eşsiz bir ülkedir. Bangladeş’e gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken bazı aktiviteler mevcuttur.
 • Bangladeş alışveriş seçenekleri arasında yer alan Hindu ve Bengal pazarlarını gezmek ilginç bir deneyim olacaktır. Oldukça güzel ürünler satın alabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 • ‘Cha’ adı verilen sütlü ve şekerli geleneksel çaydan mutlaka tatmalısınız.

 • Bangladeş’te yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında rengarenk süslenmiş bisiklet taksileriyle şehri turlamanız yer almaktadır. Bu tur oldukça eğlenceli bir deneyim olacaktır.

 • Dakka şehrinde Kemal Atatürk Caddesi’nde yer alan Jatra Bangladesh LTD isimli takı dükkanını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Oldukça farklı takı ve aksesuarlardan satın alarak, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

 • Çevredeki il ve mahallerden sandallarla gelen yolcuların yanaştığı Buriganga Nehri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.Bangladeş’teki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerBangladeş’teki tatiliniz için uyarılar T.C Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlanmış olup özellikle su ve mikroplara karşı tedbirli olmanız gerektiği belirtilmiştir. Bangladeş seyahatinizde dikkat etmeniz gerekenler konusunda seyahatinizden önce hazırlık yapmanızda fayda vardır.
 • Çok fazla sinek bulunduğu için seyahatinizden önce koruyucu önlemler almanızda fayda vardır.

 • Şehirde temiz içme suyu bulunmamaktadır. Çeşme suları arseniklidir. Bu sebeple ağzı kapalı içeceklerden tüketmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Sokak satıcısı veya tezgahlardan alacağınız yiyeceklerin saklanma koşullarına fazla dikkat edilmemektedir. Bu sebeple satın alacağınız yiyeceklere dikkat etmenizde fayda vardır.

 • Özellikle Dakka’da trafik oldukça fazla yoğun ve kalabalıktır. Trafiğe hazırlıklı olmanızda fayda vardır.

 • Doğal afet riski veya siyasi problemlerle oluşabilecek protestolara karşı hazırlıklı olabilmek amacıyla dışarı çıkmadan televizyona bakmanız faydalı olacaktır.

 • Bangladeş seyahatinizden önce Hepatit A ve B, difteri, boğmaca, kuduz, kolera, menenjit, çocuk felci, tetanos ve Japon ensefaliti aşılarını olmanızda fayda vardır.

 • Bordo pasaport sahibi olan vatandaşlar ülkeye girerken vize ücreti ödemelidirler. Bu duruma karşı hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

 • Güvenlik konusunda sıkıntılar yaşanan bir ülke olduğu için gece dışarı çıkarken dikkatli olmanızda fayda vardır.Emlak365.com Özel İçerik