Banka Hesabı Olan Herkesi İlgilendiriyor! Merkez Bankası Resmi Gazete İle Duyurdu, Hesap Numaraları Değişti

Merkez Bankası Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ (Sayı: 2008/6)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/5) yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Banka Hesabı Olan Herkesi İlgilendiriyor! Merkez Bankası Resmi Gazete İle Duyurdu, Hesap Numaraları Değişti

Merkez Bankası bankalar üzerinden para transferi yapan herkesi ilgilediren son derece kritik bir karara imza attı. 5 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Merkez Bankası Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ (Sayı: 2008/6)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/5) bugün itibari ile yürürlüğe girdi.

Yayımlanan yeni tebliğ kapsamında IBAN Numarası belirlenirken uygulanacak olan kriterler değiştirilmiş oldu. Alınan kararlar doğrultusunda bundan sonra IBAN oluşturulurken kullanılacak ödeme hizmeti sağlayıcısı kodları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek. Hesap numarası için standart bir format zorunluluğu getirilmedi ancak hesap numarası olarak tespit edilen 16 hanenin sağa dayalı olarak yazılması ve varsa sol tarafındaki boşlukların sıfır ile doldurulması zorunlu tutuldu.

BANKALAR MÜŞTERİLERİ İÇİN YENİ HESAP NUMARASI OLUŞTURARAK MERKEZ BANKASINA BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ TUTULDU!

Yeni yönetmelik kapsamında bankalara sahip oldukları para transferine konu olan her bir hesap için IBAN oluşturmaları ve IBAN bilgisini hesap sahiplerine bildirmeleleri zorunluluğu getirildi.

ıban-numarası

IBAN DOĞRULAMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Bugün itibari ile yürürlüğe giren yeni tebliğ kapsamında "Avrupa Ekonomik Alanında yer alan ülkelerdeki hesaba yapılan para transferlerinde alıcıya ait IBAN’ın doğrulanması ve kullanılması zorunludur. Ancak, ödeme hizmeti sağlayıcıları ile yurt dışında sınır ötesi ödemeleri gerçekleştiren finansal kuruluşlar arasında kendi nam ve hesaplarına gerçekleştirilen işlemler ile talep edilmesine rağmen alıcıya ait IBAN’ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin beyanının alındığı işlemlerde bu zorunluluk aranmaz. Ödeme hizmeti sağlayıcılarının yurt dışındaki finansal kuruluşlarla olan ilişkilerine ilişkin düzenlemeler saklıdır" maddesine ek olarak alıcı hesap numarasının IBAN olarak belirlendiği ara transferlerine IBAN doğrulama zorunluluğu getirildi.

ıban-doğrulama-zorunluluğu

IBANI YANLIŞ OLAN PARA TRANSFERLERİ İPTAL EDİLECEK

IBAN numaraları için alınan kararlar kapsamında bankalara yapılan kontrol sonrasında IBAN’ı yanlış olduğu tespit edilen transfer emirleri iade etme ya da iptal etme yetkisi verildi. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere IBAN oluşturan ödeme hizmeti sağlayıcılarının yazılı ve elektronik ortamda para transferine konu olan hesaplara ilişkin olarak müşterileri için oluşturacakları ve üzerinde hesap numarası bulunan belgelerde IBAN’ı göstermeleri zorunlu tutuldu. Uygulama sonrasında oluşturulan yeni numaralar bankalar tarafından hesap sahiplerine bildirilecek.

SONRAKİ HABER