Banka Hesabı Olanlar Dikkat! Sahte Reklamlar İle Tek Tıkla Hesap Boşaltma ve Kredi Çekme Yapıyorlar

Sosyal medya hesapları üzerinden yayımlanan sahte banka reklamları ile dolandırılan kişinin hesabından parası çekildi, dolandırıcılar bununla da yetinmedi adına sahte kredi çekti! Hırsızlar da çağa ayak uydurmaya başladı.

Gündem 29.10.2019 - 13:00 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Sosyal medya hesapları üzerinden yayımlanan sahte banka reklamları ile dolandırılan kişinin hesabından parası çekildi, dolandırıcılar bununla da yetinmedi adına sahte kredi çekti!

Hırsızlar da çağa ayak uydurmaya başladı. Banka hesabı olan kişiler dolandırıcıların yeni hedefi olurken tek bir tıkla hesabı boşaltılan kişi hem 18 bin lirasından oldu hem de adına kredi çekildi. Sahte Banka Reklamları İle Tuzak Kuruyorlar! Vatandaşa sosyal medya üzerinden sahte banka reklamları ile tuzak kuruluyor. Genelde büyük bankaların isimleri kullanılarak kredi kartı aidatı gibi konularla görseller hazırlanıyor ve vatandaş kurulan tuzak ile hileli internet sitelerine çekiliyor. Bazende  vatandaşın güvenini kazanmak adına e-devlet paylaşımları yapılıyor. Sponsorlu olarak reklam verilen görseller kısa sürede milyonlarca kişinin sosyal medya hesabına düşüyor. 

 18 Bin Lirası Çekildi! Söz konusu olay Mersin'de yaşandı. Mersin'de yaşayan H.Ş. isimli vatandaş internette gördüğü ilana tıkladı. Açılan linkte yer alan banka hesap numarası, kullanıcı adı ve şifre numarası giren vatandaş bir anda ekranın kapanması ile şok yaşadı. Daha sonra banka tarafından aranan kişi hesabının boşaltıldığını öğrenince büyük şok yaşadı. H.Ş. yaptığı açıklamasında sosyal medyada gördüğü bir ilana tıkladığını belirterek  "Daha sonra şifremle girmek istedim, bilgileri girdikten sonra birden sayfa kapandı, sonra hesabımdaki 2 bin 760 dolar ile 5 bin lira ihtiyaç kredisi çekildiği öğrendim. Banka bilgilerimin başkalarının eline geçtiğini anladım" dedi.Hesabı Boşaltan 5 Kişi Yakalanarak Tutuklandı! Söz konusu olayda polis hesabı boşaltan 5 kişiyi yakalarken çıkarıldıkları mahkeme tarafından sanıklar tutuklandı. Siber güvenlik uzmanları uyarılarda bulunurken asla sosyal medya yönlendirmesi ile banka hesabına giriş yapılmamasını, sadece adres çubuğuna bankanın resmi internet sitesi adresinden giriş yapılmasını, adres çubuğundaki güvenlik uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirterek vatandaşı uyardı. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@