Banka Kredi Faiz Oranları Tepetaklak Oldu! Enflasyon Şoku Sonrası İhtiyaç, Konut, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faiz Oranları

Enflasyonun son 19 senenin rekorunu kırmasıyla beraber bankaların faiz oranları tepetaklak oldu. Merkez Bankası faiz indirdi, bankalar yükseltti! En yüksek mevduat faiz oranları, faizlerde son durum!

Finans 05.01.2022 - 08:31 05.01.2022 - 08:31 Gülcan Özer

Vatandaş kredi faiz oranları için indirim beklemeye devam ederken düşüşün yerini sert yükseliş aldı. Özellikle de ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranları artık nerede ise günlük yükselişlere sahne olurken açıklanan enflasyon rakamları sonrası yükseliş hızlandı. 

Merkez Bankası tarafından 2021 senesinde yapılan 500 baz puanlık faiz indirimi adeta buhar olurken, Merkez Bankası'nın faiz indirimine rağmen bankaların kredi faiz oranlarında yaşanan bu hızlı yükseliş büyük şaşkınlık yarattı. Vatandaş ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle ay sonunu getirmek ve ödemelerini yapmak için bankadan kredi çekmek isterken faiz oranlarının yukarı yönlü hareketi vatandaşı da zorda bıraktı. 

İHTİYAÇ KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ? - SON DAKİKA! 

Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Aralık ayında yapılan son PPK toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi daha yapılmış ve TCMB politika faiz oranı 2021 senesini yüzde 14 seviyesi ile kapatmıştı. Merkez Bankası son 4 toplantıda toplam 500 baz puanlık faiz indirimi yaparken evdeki hesap çarşıya uymadı. 

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen bankaların kredi faiz oranları yükseldi. Özellikle de ihtiyaç kredisi faiz oranları için indirim beklentisi boşa çıktı ve ihtiyaç kredisi faiz oranları sert yükseldi. Ne yazık ki ekonomistler piyasanın oturması sağlanmadan ihtiyaç kredisi faiz oranlarında bir indirim beklemiyorlar. 

kredi faizleri neden düşmüyor-1

BANKA FAİZ ORANLARIN NEDEN YÜKSELİYOR, YÜKSELDİ, KREDİ FAİZLERİ NEDEN DÜŞMÜYOR?

Ekonomistler Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmasına rağmen dolar kurundaki aşırı oynaklık ve enflasyon rakamlarındaki yükselişin piyasada yarattığı belirsizliğin faizi yukarı yönlü ittiğini belirtiyorlar. Finans uzmanlarına göre ise piyasa oturmadan ve ekonomide çizilecek olan yol haritası ile uzun vadeli planlar yapılmadığı takdirde kredi faizlerinde en azından özel bankalardan faiz indirimi yapılması zor bir ihtimal olarak görülüyor. 

16 BANKADAN SON DAKİKA FLAŞ FAİZ OPERASYONU! FAİZ ORANLARI ALEV ALDI

Özel bankaların kredi faiz oranları ve vadeli mevduat faizleri adeta alev aldı. 5 Ocak 2021 Pazartesi gününe bankalar flaş faiz operasyonu ile başladı. Özel bankaların tümü faiz oranlarını güncelledi. 

taşıt kredisi 5 ocak

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Yapılan faiz güncellemesi ile araç kredisi faiz oranları yükseldi. En uygun taşıt kredisi veren banka yüzde 1,50 oranı ile Vakıfbank olurken özel bankalarda bu oran yüzde 1.81 seviyesine kadar çıktı. 

ihtiyaç kredisi 5 ocak

EN DÜŞÜK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Özel bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yükseltirken özel bankalarda en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,09 seviyesine çıkarken kamu bankalarında ise yüzde 1.55 oranı ile Vakıfbank tarafından veriliyor. 

konut kredisi faizleri 5 ocak

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Konut kredisi çekmek isteyenler için en düşük kredi faiz oranı yüzde 1,20 ile kamu bankaları tarafından verilirken bu oran özel bankalarda yüzde 1,85 seviyesinden başlıyor. 

32 günlük mevduat 5 ocak

32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA! 100.000 TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ HESAPLAMA İLE NE KADAR GETİRİR?

Bankaların mevduat faiz oranları ise adeta alev aldı. 2022 yılının rekoru kırılırken en yüksek mevduat faizi yüzde 23 seviyesine ulaştı. 100 bin liranın aylık faiz getirisi ise bin 916 TL oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@