Bankacılık İçin Devrim Düzenleme! İmza Zorunluluğu Kalkacak!

Bankacılık kaynaklarının verdiği son bilgilere göre, uzaktan müşteri olma ve bankaya gidip imza vermek zorunda kalmama dönemi Mayıs ayı itibariyle başlayacak.

Bankacılık İçin Devrim Düzenleme! İmza Zorunluluğu Kalkacak!

Bankacılık kaynaklarının verdiği son bilgilere göre, uzaktan müşteri olma ve bankaya gidip imza vermek zorunda kalmama dönemi Mayıs ayı itibariyle başlayacak. Düzenleme kapsamında artık ıslak bir imza verilmesi gerekmeyecek. Kişi banka ile online iletişim üzerinden, uzaktan dijital imzayı verecek ve ya müşteri hesabını açacak.

Online Görüşme İle İşlem Yapılacak!

Bilişim teknolojilerinin salgın ardından iş teknolojilerinde daha fazla uygulanmaya başlaması ile bankalarda bu tip bir yeniliğe gitmeyi düşünüyorlardı. Ancak toplu bir sistemin var edilmesi için ise bir karar alınması gerekiyordu. BDDK ise işe el atarak onayı verdi. Sisteme Mayıs ile birlikte geçiş sağlanacak.

BDDK’nın projesi kapsamında Mayıs ayından itibaren müşteriler banka şubelerine gitmeye gerek olmadan bankacılık işlemlerini online görüşmeler ile sağlayacaklar. Görüntülü bir görüşme ile müşterinin kimlik tespiti yapılırken, dijital imza direk olarak işlemler için kullanılacak. Online ortamda çevrim içi şekilde başvuru formları doldurulacak ve gönderilecek.

Engelli Bireylere Özel Sistem Olacak!

Diğer yandan bu projenin uygulamaya geçmesinde engelli bireyler ile online görüşmede özel eğitim almış müşteri temsilcileri destek sağlayacaklar. Görüşmede güvenli ve anlaşılır bir iletişim kurulacak. Tüm işlemler ise görüntü konuşma sırasında aynen bankalarda olduğu gibi basamak basamak, online yönlendirmeler ile gerçekleştirilecek.

Uygulamadan yararlanmak için ise ilk olarak müşterilerin bankalarının bu görüntülü hizmet alanına, internet bankacılığı üyeliğinde olduğu gibi şifre ile kayıt sağlamaları gerekecek. Bu işlemin ise 10 dakikalık basit adımlar ile tamamlanacağı, bu sürede kimliğin sisteme geçeceği belirtildi. Bu kayıt işleminin yapılacağı adresler ise Mart ayı içinde müşterilere açıklanacak.

Mart ayında açıklanan adreslerden kimlik ve müşteri kayıtlarını yapan kişiler ise artık Mayıs başından itibaren bankalara gitmeden zaten kayıtlı olan evraklar ile kredi alma, kredi kartı takip etme, mevduat hesabı açma vb. işlemleri uzaktan yapacaklar. Sosyal mesafe bu yol ile korunacak.