Bankacılık İşlemi Yapan Milyonları İlgilendiriyor! Bunu Yapmayanlar Paralarını Geri Alamıyorlar!

Bankalardan işlem yapan vatandaşlar ile alakalı olarak yeni bir uyarı yapıldı. Havale ve EFT ile para gönderen vatandaşlar açıklama kısmını boş bıraktıklarında çeşitli problemler yaşayabiliyorlar.

Finans 22.09.2021 - 18:55 22.09.2021 - 19:06 Engin Uzunoğlu

Bankacılık işlemlerinin dijital gelişmelere ayak uydurması ile yaşanan gelişmeler yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Bankalarda artık mobil uygulamalar veya internet bankacılığı aracılığı ile para gönderme işlemleri olan havale ve EFT sık bir şekilde kullanılabiliyor. Ancak bu durumun bazı hukuki sakıncaları bankacılık sistemi dışında doğabiliyor. 

EFT VE HAVALE GÖNDERİRKEN AÇIKLAMA KISMINI BOŞ BIRAKMAYIN

Bankalardan havale ve eft yapan vatandaşlara bazı uyarılarda bulunan Avukat Önder Meydan, “Vatandaşlarımız bir kişiye borç vermek istediklerinde veya bir mal ya da hizmet satın alırken ödemelerini ispat edebilmek için internet bankacılığını kullanıyorlar. Ancak çoğu vatandaşımız bu işlemlerin açıklama kısmını boş bırakıyorlar. İşlem sonrasında bankalar tarafından dekont veriliyor ama açıklama olmadığı için bazı sıkıntılar yaşanabiliyor.” dedi.

havale ve eft yaparken dikkat

AÇIKLAMA BOŞ OLURSA BORÇ ÖDEMESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİR

Bankalardan havale veya eft göndererek borç ödemesi işlemi yapıldığına dikkat çeken Avukat Önder Meydan, “Hukuki kaidelere göre bankalar üzerinden eft ve havale yoluyla para göndererek borcun ödenmesi gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda bir de yasal karine bulunmaktadır. Bundan dolayı da havale ve eft işlemlerinde açıklama kısmı boş bırakıldığında borç ödemesi olarak değerlendirilmektedir. Bunun aksini iddia edenler ise bu iddiayı ispat etmek zorundadırlar.” ifadelerini kullandı.

İleride bir hak kaybına uğramak istemeyen vatandaşlara uyarılarda bulunan Avukat Önder Meydan, “Her ne sebeple olursa olsun güvenelim veya güvenmeyelim bir kişiye para gönderirken bunun sebebini açıklama kısmına yazmalıyız.

Örneğin bir tanıdığımıza borç vermek için para gönderiyorsak açıklama kısmına 'geri iade edilmesi şartıyla borç gönderilmiştir' yazılmalıdır.

Bir otomobil satın alıyorsak gönderilen paranın sebebini bankacılık işleminin açıklama kısmında açık bir şekilde belirtmeliyiz. Bunu yaparsak ileride herhangi bir mağduriyet yaşamayız.” şeklinde konuştu.

AÇIKLAMA YAZMAYANLAR PARAYI GERİ ALAMAYABİLİRLER

Bankalardan havale ve eft yoluyla borç vermek amacıyla gönderilen paraların geri ödenmesine dair hukuki süreç hakkında da bilgi veren Avukat Önder Meydan, “Hukuk sistemimizin genel kuralı iddia sahibinin iddiasını ispat ile mükellef olmasıdır. Yani bir tanıdığımıza havale ve eft yoluyla borç vermişsek bunuu ispat etmek bizim yükümlülüğümüzdedir. Bu borç belirli bir rakamın üzerindeyse yazılı olarak da ispat edilmelidir. 

Parayı banka üzerinden gönderdiğimizde borç olduğunu belirtmeliyiz. Bu tarz ihtilaflarda Yargıtay'ın yaklaşımız oldukça nettir. Eğer gönderilen paraya borç ibaresi eklenmezse hukuki süreç işletilemeyebilir. Mahkemeler açık şekilde ispat edilemeyen iddiaları işleme alamayabilirler. Bu şekilde mağduriyetler ortaya çıkabilir.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@