Bankacılık Kanunu'nda Düzenleme! Banka Ücret Komisyonlarında Yetki TCMB'ye Verildi

AK Parti tarafından TBMM Genel Kurulu'na sunulan kanun teklifi kapsamında bankacılık alanında önemli düzenlemeler yapılıyor.

EKONOMİ 06.02.2020 - 17:26 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

AK Parti tarafından TBMM Genel Kurulu'na sunulan kanun teklifi kapsamında bankacılık alanında önemli düzenlemeler yapılıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ilgili kanun teklifine ilişkin ilk açıklamasını yaptı.

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı:'na sunuldu. Bankacılık alanında çok önemli değişikliklere dair düzenlemeleri barındıran kanun teklifine ilişkin ilk açıklamalar ise AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından açıklandı. İşte yeni düzenlemede yer alacak bazı maddeler. BANKACILIK KANUNU'NDA ÖNEMLİ DÜZENLEMELERAK Parti'nin hazırlamış olduğu kanun teklifinde yer alan düzenlemelerden bir tanesi kalkınma ve yatırım bankalarının da katılım bankaları gibi faizsiz esasa göre fon kullandırmasına imkan sağlanıyor. Bir diğer düzenleme ise izinsiz mevduat toplama, bankacılık faaliyetinde bulunma, banka adını kullanma vakalarına karşı karşı internet sitelerine erişim yasağı uygulaması geliyor.Bankalar adına değiştirilen bir düzenleme ise finansal piyasalarda manipülatif hareketlere karşı idari para cezası uygulaması geliyor. TBMm Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinde yer alan bir başka düzenleme ise banka ücret ve komisyonlarında yetkinin Merkez Bankası'nda olmasına yönelik karar. Banka Komisyon ve Masraf ÜcretleriBu kapsamda yeni düzenlemde bankaların kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi, kredi kartı her türlü işlemden aldığı ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesi yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda yapılacak düzenleme Merkez Bankası'nda olacak. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@