Bankada Parası Kalmayana, Hesabı Eksiye Düşene Bankalardan 12 Taksitle Borç Para Müjdesi Geldi!

Enflasyonda yaşanan yükseliş ve ekonomik dalgalanma vatandaşı vurdu. Yükselen faiz oranlarına rağmen darda olan vatandaş mecburen kredi çekerken bankalarda kredili mevduat hesabı taksit dönemi başladı

Finans 08.09.2021 - 15:55 08.09.2021 - 16:03 Gülcan Özer

Vatandaş ekonomide yaşanan dalgalanma ve yüksek enflasyon nedeniyle geçim derdine düşerken cep yakan faizlere rağmen banka kredilerini tercih etmeye devam ediyor. Zorunlu olarak yapılan kredi başvuruları bankalar tarafından çoğu zaman farklı bahanelerle reddedilirken vatandaş hesabına tanımlanan kredili mevduat hesabına yüklenmeye başlandı. 

Hatta farklı bankalarda hesabı olan kişiler bir hesaptan diğerine ödeme yaparak ayı çevirmeye başlarken ödenemeyen kredili mevduat hesapları için bankalar yeni bir hizmeti daha devreye soktu. Kredili mevduat hesabı eksiye düşen kişiler bankalar bu tutarı taksitle ödeme imkanı sundu. 

YÜKSEK FAİZ YİNE DEVREDE! NEREDE İSE 2 KATI FAİZLE 12 AY TAKSİTLE BORÇ KAPATMA İMKANI SUNULUYOR

Bankaların devreye almış olduğu hizmet kapsamında banka hesabı ekside olan yani kredili mevduat hesabı limitini kullanan kişilere 12 ay taksitle bu borcu ödeme imkanı sunuldu. Bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber bu hizmetten yararlanan kişilere yüzde 1,98 faiz oranı ile artı para kapatma kredisi veriliyor. 

12 ay vadeli olarak verilen tutar sayesinde vatandaş geçici olarak nefes almış gibi görünsede zaten ay sonunu getirmekte zorlandığı gelirinden bir de kredi taksidi ödemek zorunda kalıyor. Üstelik söz konusu borçlanma 12 ay vadeli olarak verildiği için aylık taksit tutarı da son derece yüksek olarak hesaplanıyor. Sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka o bankada kredili mevduat hesabı bulunması gerekiyor. 

kredili-mevduat-hesabı

VATANDAŞ YÜKSEK FAİZ DİNLEMEDİ! AY SONUNU GETİRMEKTE ZORLANANLAR KREDİ ÇEKMEYE DEVAM ETTİ 

Merkez Bankası tarafından alınan parasal sıkılaşma kararı kapsamında bankaların faiz oranlarını yukarıya çekecek adımlar atılmaya devam ederken ne yazık ki alınan tüm önlemlere rağmen vatandaş bankalara borçlanmaya devam etti. Özelllikle de kredi kartı borcunu, kredi borcunu, kirasını ve yüksek gelen faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar kredi çekmek zorunda kaldı. 

Kazananlar bankalar oldu. Vatandaş mecbur kaldığı için kredi çekerek yüksek faiz ödemek zorunda kalırken Merkez Bankası da parasal sıkılaşma politikasını uygulamakta başarısız oldu. Bankalar ise yüksek faizle kredi verecek müşteri bulduğu için kazançlarına kazanç eklemiş oldular. Kredi kullanmakta zorlanan kişilere bankalar kredili mevduat hesabı üzerinden 12 ay taksitle borç para vermeye başlamış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@